Jak zdobyć zaufanie psa? Sprawdź, jak to zrobić!


Zaufanie psa to coś, na co trzeba sobie zapracować! Jak zbudować z psiakiem relację opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa?

Domowe czworonogi komunikują się w trochę inny sposób niż ludzie. Dlatego chcąc zdobyć zaufanie psa, powinniśmy uważać na nasze gesty i zachowanie, a także uzbroić się w cierpliwość. Będzie ona niezbędna szczególnie w przypadku psów po przejściach – pochodzących ze schroniska, uratowanych z pseudohodowli czy przygarniętych z łańcucha. Jednak trud włożony w budowanie relacji z takim zwierzakiem naprawdę się opłaci! Na co musimy zwrócić uwagę, chcąc, by psiak nam zaufał?

Jak zdobyć zaufanie psa? Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

W życiu najważniejsze jest pierwsze wrażenie – tyczy się to również znajomości z psem! Spotykając na swojej drodze obcego psa, z którym chcemy się przywitać lub zapoznać, powinniśmy stosować się do najważniejszych zasad. Najważniejsze z nich mówią, by nie nachylać się nad zwierzakiem, nie zbliżać swojej twarzy do jego pyska ani nie wpatrywać mu się w oczy i poczekać na inicjatywę ze strony psiaka. Często niewskazane jest także podtykanie psu ręki pod nos – wrażliwsze psiaki mogą odebrać to jako atak!

Jak zdobyć zaufanie psa? Nie bądź natarczywy

Nie oczekuj od zwierzaka, że od razu wpadnie ci w ramiona i pozwoli głaskać się po całym ciele! Niektóre psy potrzebują więcej czasu, by zaufać człowiekowi i pozwolić na bliższy kontakt. Dając psu wybór, zapewniając przestrzeń i pozwalając odejść, jeśli będzie miał na to ochotę, pokażemy zwierzakowi, że nie chcemy go do niczego zmuszać i że może czuć się przy nas bezpiecznie. Psiak, który nam zaufa, pozwoli nam później na dużo więcej czułości i będzie z nich czerpał prawdziwą przyjemność.

Jak zdobyć zaufanie psa? Obserwuj jego zachowanie

Psiaki nie potrafią ukrywać stresu czy niezadowolenia. Wprawne oko psiarza od razu zauważy napięte ciało, odsuniętą głowę, podkulony ogon i stresowe dyszenie. Wrażliwość na te sygnały pozwoli nam zareagować w porę i przerwać nasze zachowanie, zanim psiak uzna nas za zagrożenie i postanowi się przed nami bronić. Obserwacja zwierzaka pozwoli ci także zorientować się, jakie sytuacje i miejsca sprawiają mu problem. Wspólne przezwyciężanie trudności krok po kroku to doskonały sposób na zdobycie zaufania psa!

Jak zdobyć zaufanie psa? Bądź wyrozumiały

Pamiętaj – nie każdy psiak rozumie w lot wszystkie komendy i zasady panujące w domu! Wiele czworonogów po przejściach potrzebuje dłuższej lub krótszej chwili, by odnaleźć się w nowej sytuacji i umieć odpowiednio zachować. Karcąc psiaka za niewłaściwe zachowanie, możesz jedynie sprawić, że straci on zaufanie do ciebie i zacznie cię unikać. Na szczęście istnieje wiele innych, pozytywnych metod, które pozwolą ci wychować szczęśliwego psa darzącego cię miłością i zaufaniem.

Jak zdobyć zaufanie psa? Nie opuszczaj go w trudnych chwilach

Wśród wielu psiarzy wciąż panuje błędne przekonanie, że bojącego się czegoś psa należy ignorować, by nie utrwalić w nim strachu. Nic bardziej mylnego! W trudnych dla siebie chwilach psy potrzebują wsparcia ze strony innych członków swojej grupy społecznej. Jeśli twój psiak boi się sylwestrowych fajerwerków, burzy czy zatłoczonych miejsc, nie zostawiaj go samego sobie. Pokaż mu natomiast, że nie ma się czego bać, przemawiając do niego spokojnym głosem, pozwalając mu ukryć się pod kołdrą czy oprzeć bokiem o twoją nogę. Razem zawsze jest raźniej!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments