Jakich witamin potrzebują psy?

fot. Shutterstock

Czy psu w ogóle potrzebne są witaminy? Jeśli tak, to jakie? Sprawdźmy, co wpływa na ładną sierść psa, a od czego zależy dobry psi wzrok!

Witaminy, podawane w odpowiednich ilościach, mają ogromny wpływ na psi organizm. Jeśli ich zabraknie, zwierzak może mieć problemy ze zdrowiem. Przeważnie psy otrzymują większość potrzebnych witamin wraz z pożywieniem. A co, jeśli jednak tak się nie dzieje? Jakich witamin szukać w preparatach multiwitaminowych?

Witamina PP

Witamina PP inaczej nazywana jest niacyną i to właśnie dzięki niej skóra i sierść psa odznaczają się zdrowiem i ładnym wyglądem. Witamina PP znajduje się w mięsie i rybach.

Witamina A

Dzięki witaminie A pies przez długi czas cieszy się dobrym wzrokiem. Można ją znaleźć – podobnie jak niacynę – zarówno w mięsie, jak i w rybach, ale też w owocach i warzywach. Niedobór witaminy A wiąże się z „kurzą ślepotą” – to schorzenie polegające na tym, że zwierzak ma kłopoty ze wzrokiem w ciemności. Inne problemy, za które winić można brak odpowiedniej ilości witaminy A, to zmiany w oskrzelach czy podrażnienie błony śluzowej oka.

Witamina E

Antyoksydacyjne działanie witaminy E jest bardzo ważne – wzmacnia ona i chroni organizm, a także spowalnia proces starzenia się komórek. Im bardziej aktywny i narażony na wysiłek pies, tym więcej witaminy E powinien otrzymywać. Witaminę E znajdziemy w produktach roślinnych, między innymi w olejach. Co ciekawe, niedobór tego cennego składnika w większym stopniu grozi zwierzętom żyjącym w mocno zanieczyszczonych miastach.

Witamina K

Pies spożywa witaminę K wraz z mięsem oraz niektórymi warzywami. To ona pozwala na działanie ważnych enzymów i wspiera proces krzepnięcia krwi. Im mniej witaminy K, tym większe ryzyko krwawień, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu wylewu.

Witamina D

Witamina D jest obecna w naturalnych tłuszczach – głównie rybnych – dlatego dobrze, jeśli one również znajdują się w diecie psa. Bez witaminy D zwierzę cierpi na bóle stawów oraz mięśni. Grożą mu także urazy oraz kontuzje, które odbierają komfort funkcjonowania i chęć do zabawy. Pamiętaj, że witamina D jest najistotniejsza w przypadku rosnących i dużych psów. Ale z ilością trzeba uważać – nadmiar ma szkodliwe działanie.

Witaminy z grupy B

Wśród witamin z grupy B wyróżniamy:

  • tiaminę (witamina B1),
  • ryboflawinę (witamina B2),
  • kwas pantotenowy (witamina B5),
  • pirydoksynę (witamina B6),
  • kobalaminę (witamina B12).

Ważne, aby witaminy te pochodziły z możliwie najbardziej naturalnych i zdrowych źródeł mięsnych i roślinnych. Dzięki tym składnikom diety zwierzę cieszy się lepszą wydolnością, siłą i kondycją, a jego układ nerwowy może efektywnie pracować. Niedobory witamin z grupy B u psów są widoczne między innymi poprzez gorszy wygląd sierści i skóry.

 

Co podawać psu, by dostarczyć wszystkich potrzebnych witamin?

Poza odpowiednim żywieniem, czyli zbilansowaną dietą, warto upewnić się, czy psu na pewno niczego nie brakuje. Szczególnie domowe pożywienie często uzupełnia się preparatami mineralno-witaminowymi, takimi jak tabletki Canifos. Dlaczego? Wszystko po to, by nie narażać psa na groźne niedobory!

W preparacie Canifos znajdziemy makroskładniki mineralne i pierwiastki śladowe, które – w odpowiednich proporcjach zamknięte w tabletce – regulują rozwój psiego organizmu. Weterynarze zwracają uwagę na to, by – wybierając preparat witaminowy dla psa – kierować się nie tylko składem. Dobrze jest kupować preparaty produkowane przez znane, renomowane firmy, takie jak Biowet Puławy. To gwarancja bezpieczeństwa i tego, że w opakowaniu znajduje się rzeczywiście to, co zadeklarował producent.

Jeśli masz wątpliwości, czy twój pies potrzebuje suplementacji, zawsze warto poradzić się w tej kwestii lekarza weterynarii lub psiego dietetyka.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments