Jakie rasy sprawdzą się w roli psów stróżujących?


Wszystkie wymienione poniżej rasy są bardzo odporne i doskonale czują się na wybiegu. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają kontaktu z domownikami i nie mogą być na stałe izolowane w kojcu.

Owczarek środkowoazjatycki
Pies zrównoważony, o umiarkowanym temperamencie, przywiązany do rodziny. Nieufny wobec obcych, może być niebezpieczny dla intruzów. Potrafi jednak rozpoznać zagrożenie i nie atakuje bez powodu; akceptuje gości oraz osoby zaprzyjaźnione. Nie jest łatwy w prowadzeniu. Ze względu na silny charakter wymaga doświadczonego opiekuna.

Owczarek podhalański

Wyhodowany do obrony owiec przed drapieżnikami i pilnowania gospodarstwa, jest samodzielny, ale zrównoważony i opanowany. Wierny i opiekuńczy, często wykazuje jednak skłonności do dominacji (dotyczy to głównie samców), dlatego wymaga stanowczego, spokojnego właściciela i starannego wychowania od szczeniaka. Ma silny instynkt terytorialny. Wobec intruzów bywa agresywny.

Akita

Ma umiarkowany temperament, jest oddany i wierny. Choć bardzo się przywiązuje do właściciela, nie okazuje uczuć zbyt wylewnie. Jest pewny siebie, niehałaśliwy, nieprzekupny i nieufny wobec obcych, których toleruje tylko w obecności domowników. Akita nie należy do psów bezwzględnie posłusznych, jest uparty i wymaga konsekwentnego wychowania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments