Karma mokra czy sucha?


Każdy opiekun psa stoi przed dylematem, jaką karmę wybrać dla swojego pupila. Karma sucha, a może jednak mokra?

Wybierając model żywienia psa, każdy właściciel rozważa różne rozwiązania: podawanie zwierzęciu domowego jedzenia, karmy mokrej lub suchej. Decydując się na gotowe pożywienie, warto wiedzieć, czym różnią się produkty o różnych konsystencjach. Dowiedz się, co jest lepszym wyborem: karma mokra czy sucha?

Wygoda

Sucha karma dla psa jest najbardziej wygodna w użyciu. Łatwo i długo się ją przechowuje – nie wymaga przetrzymywania w lodówce, wystarczy kupić ją raz na dłuższy okres, ponieważ w porównaniu do karmy mokrej, porcje takiego pokarmu powinny być mniejsze. Takie produkty mają długi termin przydatności do spożycia, ale są wysoce przetworzone. Kupując większą ilość suchego pokarmu, trzeba pamiętać o szczelnym zamykaniu opakowania, aby karma nie wietrzała, ponieważ mniej aromatyczna nie jest już dla czworonoga tak atrakcyjna jak tuż po otwarciu.

Karma mokra, dostępna w puszkach, saszetkach i batonach, wymaga szybkiej konsumpcji. Po otwarciu należy zabezpieczyć ją plastikowym wieczkiem, dodawanym przez producenta, lub folią spożywczą i przechowywać w warunkach chłodniczych, a potem podać psu w ciągu maksymalnie 2 dni. Po otwarciu produkty tego typu nie tracą swoich walorów aromatycznych i smakowych. Ponieważ dostępne są w mniejszych opakowaniach, trzeba uzupełniać ich zapasy z większą częstotliwością. Z drugiej strony – małe opakowania pozwalają częściej zmieniać pokarm i w ten sposób urozmaicić dietę pupila. To ważne w przypadku psów, którym smaki szybko się nudzą, a także, gdy nie trafimy w gust naszego czworonoga i kupimy mu jedzenie, które nie będzie mu smakować.

Skład

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że karmy suche są bogatszym źródłem składników odżywczych niż mokre. Należy jednak wziąć poprawkę na to, że dla tych dwóch rodzajów pokarmu dla zwierząt istnieją odrębne przepisy, regulujące sposób prezentowania ich składników na etykietach. Wynika to m.in. z różnej wilgotności tych produktów. Procentowa zawartość poszczególnych składników w karmach suchych opisuje ich ilość już po wysuszeniu. Oznacza to, że po nawodnieniu danego produktu byłoby znacznie więcej.

KARMA SUCHA PEŁNOPORJOWA KARMA MOKRA PEŁNOPORCJOWA
Kaloryczność kcal/100 g 340 81
Wilgotność % 10 81
Białko % 22 9
Tłuszcz % 7 5
Popiół % 7 2
Włókno surowe % 3 1
Węglowodany strawne % 50 2

W karmie mokrej dla psów jest znacznie mniej zbóż lub innych źródeł węglowodanów, bądź też nie ma ich wcale. W suchej – nie da się uniknąć ich obecności w recepturze, ponieważ są one niezbędne do uzyskania odpowiedniej konsystencji pokarmu.

labrador przy misce z suchą karmą

Kaloryczność i wielkość porcji

Sucha karma dla psa jest znacznie bardziej kaloryczna (zawiera ok. 400 kcal/100 g) niż mokra (około 1000 kcal/100 g). Dawkowanie tych produktów także mocno się różni. Sucha karma powinna być serwowana w proporcjonalnie mniejszych porcjach. Trzeba pamiętać, że podając pupilowi taki rodzaj pokarmu, należy zapewnić mu więcej świeżej wody.

Konserwanty i przeciwutleniacze

Sposób produkcji karm mokrych i hermetyczne opakowania sprawiają, że są one bezpieczne pod względem mikrobiologicznym. Stosowanie konserwantów nie jest więc koniecznością. Ten rodzaj pokarmu nie wymaga też stosowania przeciwutleniaczy. Natomiast w przypadku karm suchych, już sama ich konsystencja i niska wilgotność zabezpiecza je przed rozwojem chorobotwórczych mikroorganizmów. Aby zapobiec jełczeniu zawartych w nich tłuszczów i zapewnić im większą trwałość, dodaje się do nich przeciwutleniacze, m.in. witaminę E.

Smak i aromatyczność

Apetyczność karmy można osiągnąć samym tylko jej składem. Świeże, wysokiej jakości mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są dla psa wyjątkowo atrakcyjne. W mokrych karmach z dobrym składem, w celu urozmaicenia smaku, dodaje się też zioła i rosół. Niestety smakowitość karmy nie zawsze koreluje z jej jakością. Bywa, że pies uwielbia karmę, której skład bazuje w mniejszym stopniu na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego.

Kiedy tylko karma mokra?

W pewnych przypadkach zalecane jest podawanie psu wyłącznie karmy mokrej. Jest ona bardziej lekkostrawna niż sucha. Zalecana jest szczególnie w fazie wzrostu młodego organizmu, okresach rekonwalescencji czy ciąży i laktacji. Pożywienie o takiej konsystencji jest wskazane przede wszystkim dla czworonogów z osłabionym uzębieniem, którym gryzienie twardych kawałków sprawi trudność i dla pupili cierpiących z powodu problemów gastrycznych, np. zaparć. Karma mokra, ze względu na większą wilgotność, łatwiej „przechodzi” przez przewód pokarmowy. Także psy z osłabionym apetytem, np. w okresie rekonwalescencji, chętniej jedzą wilgotne posiłki w postaci pasztetu.

Dopuszczalnym rozwiązaniem jest także łączenie karmy mokrej i suchej w codziennej diecie psa. Pupil będzie zadowolony z urozmaiconego menu. Należy jednak pamiętać, aby podawać mu odpowiedniej wielkości porcje obu rodzajów jedzenia. W przypadku wątpliwości – warto poradzić się eksperta w dziedzinie żywienia zwierząt lub lekarza weterynarii.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments