Prawidłowa dieta psa – co trzeba wiedzieć o tłuszczach?


Jaką rolę w diecie psa odgrywają tłuszcze? Ile tak naprawdę twój pupil ich potrzebuje i jakie są konsekwencje niedoboru?

Tłuszcze w diecie psa to skomplikowany temat. Zwłaszcza, gdy czworonóg cierpi na nadwagę. Ile tłuszczu należy dostarczać? Jak mądrze ograniczyć ten składnik odżywczy w codziennym menu psa, aby nie odbiło się to niekorzystnie na jego zdrowiu?

Tłuszcze w diecie psa – ich rola w organizmie

Składnikami, które muszą się znajdować w diecie każdego zwierzęcia, są tłuszcze. Ważny jest ich rodzaj i jakość, ponieważ te składniki odżywcze pełnią w organizmie szereg ważnych funkcji:

 • są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii,
 • dostarczają kwasów tłuszczowych, tych nasyconych i wielonienasyconych z rodzin n-3 i n-6,
 • są źródłem witamin rozpuszczanych w tłuszczach (A, D, E i K),
 • stanowią substrat w syntezie hormonów sterydowych i pozostałych związków kontrolujących wszystkie funkcje życiowe organizmu.

psy w parku, tłuszcze w diecie psa

Ile tłuszczu potrzeba psu?

To zależy od masy ciała, wieku, aktywności, stanu zdrowia (np. kłopotów z trzustką) zwierzęcia oraz pory roku – w okresach intensywnej wymiany sierści zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe wzrasta. Sposób wykorzystania tłuszczu znajdującego się w karmie zależy przede wszystkim od stanu odżywienia zwierzęcia i jego aktywności. Składnik ten zostaje przekształcany w energię, jeżeli tylko jest na nią zapotrzebowanie, albo odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej u zwierząt mało aktywnych. Należy jednak pamiętać, że niedobór tłuszczu oraz nieprawidłowe proporcje między kwasami tłuszczowymi przyczyniają się do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego ilość tłuszczu w diecie psa należy dopasować indywidualnie.

W diecie dorosłego psa o prawidłowej masie ciała ilość energii pochodzącej z tłuszczu powinna stanowić do 35% ogólnego dziennego zapotrzebowania na nią. Standardowa karma pełnoporcjowa dla dorosłych psów zawiera w swoim składzie taką jego ilość, która idealnie pokrywa dzienne zapotrzebowanie czworonoga na ten składnik odżywczy.

 • Dorosłe psy z nadwagą potrzebują karmy o zmniejszonej zawartości tłuszczu i dlatego też najodpowiedniejsza będzie dla nich karma light.
 • Starsze psy, u których procesy przemiany materii przebiegają już wolniej, także potrzebują mniejszej ilości tłuszczu niż psy dorosłe. Ograniczone zapotrzebowanie na ten składnik uwzględnia karma dla psów senior, dedykowana psom w jesieni życia.
 • Szczeniaki i juniory rosną i całe dnie spędzają w ruchu. Dlatego karmy im dedykowane muszą uwzględniać zwiększoną strawność, ilość i skład tłuszczu w diecie. Karma junior dla psów powinna zawierać składniki dostarczające nienasyconych kwasów tłuszczowych – np. olej z łososia.
 • Psy aktywne, w tym pracujące, uprawiające sport bądź mieszkające na dworze, zwłaszcza zimą powinny otrzymywać posiłki o zwiększonej kaloryczności. Ich zapotrzebowanie na tłuszcz jest wyższe i powinno być indywidualnie dostosowane. Energia pochodząca z tego składnika odżywczego może przekraczać nawet 50% dobowego zapotrzebowania energetycznego. Przedstawiciele tej grupy mogą otrzymywać specjalną karmę o wyższej zawartości tłuszczu.

Konsekwencje niedoboru tłuszczu

Tłuszcze są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pełnią w organizmie szereg ważnych funkcji. Dlatego nie może ich zabraknąć w diecie psa na żadnym etapie jego życia, nawet jeśli jest on na diecie redukującej masę ciała. Kwasy tłuszczowe m.in.:

 • budują błony komórkowe i mają bezpośredni wpływ na to, czy prawidłowo pełnią one swoją rolę w organizmie,
 • są prekursorami istotnych związków biologicznie czynnych, biorących udział m.in. w wygaszaniu procesów zapalnych i sterujących procesami krzepnięcia krwi,
 • warunkują rozwój mózgu i układu nerwowego.

Niedobór tych związków może skutkować licznymi negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym.:

 • niedożywieniem,
 • nieprawidłowym funkcjonowaniem poszczególnych organów,
 • zahamowaniem ważnych procesów metabolicznych.

W przypadku dużych deficytów lekarz weterynarii bądź ekspert w dziedzinie żywienia zwierząt może zalecić suplementację diety.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments