25.11.2019
Tych składników nie może zabraknąć w diecie psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Gdy szukamy idealnej karmy dla psa, rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, czy w produkcie znajdują się takie składniki jak np. nienasycone kwasy tłuszczowe. Tymczasem te substancje są niezbędne w diecie psa!
Szukając dobrej karmy dla psów, ich właściciele często zwracają największą uwagę na procentową zawartość mięsa w składzie. Skupiają się też na jego gatunkach, wybierając produkty mające w składzie tylko szlachetne rodzaje mięs. Mało kto bierze pod uwagę zawartość takich substancji jak nienasycone kwasy tłuszczowe, a są one absolutnie niezbędnym elementem prawidłowej diety zwierzęcia.
Kwasy tłuszczowe – skarb ukryty w tłuszczach
W surowcach wykorzystywanych w produkcji karm, takich jak mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz oleje roślinne, obecne są jedne z najbardziej aktywnych metabolicznie związków: niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Substancje te wchodzą w skład błon komórkowych. Dlatego też ich niedobór powoduje m.in. zaburzenia funkcjonowania komórek tkanki nabłonkowej, widoczne przede wszystkim w kondycji skóry, ale też komórek nerwowych i rozrodczych. Wśród objawów deficytu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych wymienić można:
- utrudnione gojenie się ran,
- łuszczenie skóry,
- matową sierść,
- łamliwość włosów,
- zwiększoną wrażliwość na różnego rodzaju zakażenia skóry, wynikającą z pogorszenia się bariery ochronnej skóry,
- obniżenie funkcji poznawczych psów dorosłych,
- zaburzenia w rozrodzie,
- nieprawidłowy rozwój układu nerwowego młodych osobników.
Kwasy tłuszczowe – które i dlaczego są najważniejsze
Do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym skóry i sierści, niezbędny jest ich specyficzny rodzaj. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe można podzielić na trzy rodziny: n-3, n-6 i n-9. Część z nich musi być dostarczana zwierzętom z pokarmem, ponieważ nie są one w stanie samodzielnie ich zsyntetyzować. Źródłami wielonienasyconych kwasów tłuszczowych są oleje roślinne, tłuszcz rybi oraz tłuszcz zwierząt rzeźnych – szczególnie drobiu: kaczek, gęsi i kur z chowu naturalnego. Dlatego też karma dla psa zawierająca wymienione surowce powinna zwrócić uwagę każdego właściciela poszukującego dla swojego podopiecznego wysokiej jakości gotowych posiłków. Najistotniejsze są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodzin n-3 i n-6, ponieważ:
- wchodzą w skład błon komórkowych w bezpośredni sposób decydując o ich funkcji,
- stanowią prekursory ważnych związków biologicznie czynnych, zaangażowanych m.in. w wygaszanie procesów zapalnych i kontrolujących procesy krzepnięcia krwi,
- determinują prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego.
Co więcej, wyniki badań naukowych dokumentują działanie przeciwnowotworowe kwasów tłuszczowych z rodziny n-3.
Kwasy z rodzin n-3 i n-6 – o czym trzeba wiedzieć
W organizmie psa kwasy n-3 i n-6 „walczą” o te same enzymy, które dalej je metabolizują. Dlatego ważny jest właściwy stosunek między tymi kwasami. Najlepiej jeżeli wynosiłby on 1:5. Gdy jest on zaburzony, pojawiają się objawy podobne do tych charakterystycznych dla niedoboru zarówno jednej, jak i drugiej grupy kwasów. Karma dla psa o starannie opracowanej recepturze, łącząc różne rodzaje surowców, powinna dostarczać nienasyconych kwasów tłuszczowych w odpowiednio zbilansowanych ilościach. Stąd obecność w składzie takich produktów jak m.in. olej lniany i ryby – będące źródłem rzadszych kwasów z rodziny n-3.
Karma z NNKT – dla jakich psów?
Nienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne w diecie wszystkich psów. Niektóre jednak powinny otrzymywać pokarm szczególnie bogaty w te substancje. Karma zawierająca kwasy tłuszczowe n-3 i n-6 jest dedykowana psom cierpiącym na dolegliwości skórne, w tym te będące objawem alergii. Także szczenięta oraz suki laktujące potrzebują zwiększonej ilości tych substancji w swojej diecie. NNKT wpływają wyraźnie na stan skóry i sierści. Obfitujące w nie karmy docenią hodowcy, ponieważ psy wystawowe regularnie żywione takim pokarmem mogą pochwalić się wyjątkowo pięknym futrem.
Nawet jeśli nie jesteś bywalcem takich imprez, ale zależy ci na tym, by twój podopieczny miał lśniącą sierść, karma dla psa wzbogacona olejami – lnianym lub z łososia – bądź posiłki z rybą, kaczką lub gęsią pomogą ci osiągnąć ten cel.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined