Karmnik dla psa


Kundelek Ronnie mieszkający w Wielkiej Brytanii każdy posiłek musi spożywać, stojąc na dwóch łapach. Ronnie, podopieczny organizacji pomagającej bezpańskim psom Dogs Trust, cierpi na niezwykle rzadką chorobę (megaoesophagus), która uniemożliwia mu normalne przełykanie.

Zapewne dlatego poprzedni właściciel porzucił ośmiomiesięcznego niezwykle przyjacielskiego mieszańca labradora i rottweilera. Wygłodzony zwierzak trafił do ośrodka Dogs Trust w Leeds. Tam zaś się okazało, że kiedy je, stojąc na czterech łapach, niemal zaraz zwraca pożywienie i wodę. Pracownicy ośrodka zbudowali więc dla Ronniego specjalną budkę, tzw. feeding station (karmnik) z małym okienkiem, w której zamykają go w porze karmienia. Kundelek staje w niej na tylnych łapach, przednie przekłada przez obity miękką tkaniną miniparapet i zajada rozdrobniony pokarm, podawany mu przez opiekuna stołową łyżką. Każdy taki posiłek trwa około 20 minut. Choć jest to dość czasochłonne i kłopotliwe, pracownicy Dogs Trust mają nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto przygarnie tego wyjątkowego zwierzaka.
Megaoesophagus (achalazja przełyku) to wrodzone lub nabyte upośledzenie motoryki przełyku, zaburzenie neurologiczne i mięśniowe. Wiotka ściana przełyku powoduje, że zwierzak ulewa pokarm. Do przyjścia na świat z tym schorzeniem predysponowane są foksteriery, sznaucery miniaturowe, owczarki niemieckie, labradory, nowofundlandy, shar pei, setery irlandzkie, a także koty syjamskie.
Chorują na nie także dorosłe psy, m.in. po przebytej nosówce czy wirusowym zapaleniu mózgu, a także cierpiące na nadczynność tarczycy i nadnerczy.
Zwierzak cierpiący na megaoesophagus musi jeść w pozycji pionowej, najlepiej też, by jeszcze pół godziny po posiłku w niej pozostał.
KK, MC
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments