Karmnik dla psa

Zapewne dlatego poprzedni właściciel porzucił ośmiomiesięcznego niezwykle przyjacielskiego mieszańca labradora i rottweilera. Wygłodzony zwierzak trafił do ośrodka Dogs Trust w Leeds. Tam zaś się okazało, że kiedy je, stojąc na czterech łapach, niemal zaraz zwraca pożywienie i wodę. Pracownicy ośrodka zbudowali więc dla Ronniego specjalną budkę, tzw. feeding station (karmnik) z małym okienkiem, w której zamykają go w porze karmienia. Kundelek staje w niej na tylnych łapach, przednie przekłada przez obity miękką tkaniną miniparapet i zajada rozdrobniony pokarm, podawany mu przez opiekuna stołową łyżką. Każdy taki posiłek trwa około 20 minut. Choć jest to dość czasochłonne i kłopotliwe, pracownicy Dogs Trust mają nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto przygarnie tego wyjątkowego zwierzaka.
Megaoesophagus (achalazja przełyku) to wrodzone lub nabyte upośledzenie motoryki przełyku, zaburzenie neurologiczne i mięśniowe. Wiotka ściana przełyku powoduje, że zwierzak ulewa pokarm. Do przyjścia na świat z tym schorzeniem predysponowane są foksteriery, sznaucery miniaturowe, owczarki niemieckie, labradory, nowofundlandy, shar pei, setery irlandzkie, a także koty syjamskie.
Chorują na nie także dorosłe psy, m.in. po przebytej nosówce czy wirusowym zapaleniu mózgu, a także cierpiące na nadczynność tarczycy i nadnerczy.
Zwierzak cierpiący na megaoesophagus musi jeść w pozycji pionowej, najlepiej też, by jeszcze pół godziny po posiłku w niej pozostał.
KK, MC