Miłośnicy zwierząt odetchną z ulgą. Kolczatki zakazane w Holandii


W lipcu zaczęły obowiązywać nowe przepisy prawa dotyczące traktowania zwierząt w kraju tulipanów i wiatraków. Miłośnicy zwierząt mogą się cieszyć, a zwierzaki odetchnąć z ulgą: kolczatki zakazane w Holandii.

Niestety na naszych ulicach można jeszcze spotkać psy, którym właściciele zakładają na szyję kolczatki. W kraju tulipanów i wiatraków taki widok nie będzie już możliwy: kolczatki zakazane w Holandii. Kolczatka nie tylko źle wpływa na zdrowie psów, ale wywołuje też i utrwala problemy z zachowaniem.

Robię wszystko, by właściciele zmieniali kolczatki na zwykłe obroże lub szelki. Jeśli ktoś przynosił kolczatkę czy łańcuszek jako dar dla schroniska, w którym pracuję, lądowały one w kartonie, a psom, które trafiały do ambulatorium na zabiegi, zamienialiśmy kolczatki na zwykłe obroże – tłumaczyła kilka lat temu na łamach magazynu „Mój Pies” Zula Przybylińska, behawiorystka ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz, klikając TUTAJ.

Kolczatki zakazane w Holandii

Nowe zapisy pojawiły się w „Ustawie o zwierzętach” i weszły w życie 1 lipca tego roku. Jest w niej mowa m.in. o tym, że zabronione jest maltretowanie lub zaniedbywanie zwierząt. W ustawie dodano też zapis, że użycie kolczatki, a nawet tylko zakładanie jej zwierzętom (nie tylko psom) będzie traktowane jak znęcanie się nad nimi.

W paragrafie dotyczącym kolczatki wskazano, że zabronione jest zakładanie zwierzętom obroży, które ranią ich szyję, a tym samym zadają im ból ostrymi kolcami, niezależnie od tego, czy zostały zrobione z metalu czy z tworzywa sztucznego. Nie wolno też używać tzw. łańcuszków zaciskowych.

Kolczatka pomaga w nauce chodzenia na smyczy? To mit!

I kolczatki, i łańcuszki zaciskowe służyły dotąd do kontrolowania psa trzymanego na smyczy, miały też pomóc wyeliminować niepożądane zachowania, głównie ciągnięcie na smyczy. Współczesna wiedza poparta badaniami naukowców nie pozostawia jednak wątpliwości: kolczatka nie tylko nie oduczy ciągnięcia na smyczy, ale wręcz utrwali dotychczasowe niepożądane zachowania i doprowadzi do powstania nowych. Ból, który towarzyszy psu mającemu na szyi kolczatkę zamiast zwykłej obroży lub szelek, prowadzi do zachowań agresywnych.

Na razie dopuszczalne jest jeszcze w Holandii używanie obroży elektronicznych, ale i tu holenderscy ustawodawcy mogą wprowadzić nowe przepisy. Na razie trwają badania skutków stosowania takich obroży prowadzone przez naukowców.

Informacja: „Kolczatki zakazane w Holandii”, może tylko cieszyć. Wszak psy, nasi najlepsi przyjaciele, to żywe stworzenia, które tak jak my odczuwają ból. Znęcanie się nad nimi przez zakładanie kolczatki jest nieludzkie.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments