Konfrontacja z silniejszym

fot. shutterstock

Jak zapoznać szczenię z dorosłym psem?

Kontakt szczeniaka z innym psem jest możliwy zazwyczaj dopiero po upływie okresu ochronnego (10-14 dni) po drugim szczepieniu.

Jak zacząć?

Lepiej unikać trzymania malucha na rękach w obecności dorosłego psa, z którym chcemy go zapoznać, ponieważ w ten sposób możemy niechcący wywołać konflikt. Zdarza się, że wyrywający się i popiskujący szczeniak zdenerwuje dużego psa. Czasem próbuje on też wybawić malucha „z opresji”, ściągając go na dół.

Warto zatem pozwolić zwierzętom zapoznać się na ziemi, by miały szansę zachowywać się naturalnie.

duży pies i szczeniak
fot. Shutterstock

Naprawdę rzadko się zdarza, by dojrzały pies zaatakował szczenię. Oczywiście, jeśli mamy podstawy, by podejrzewać go o chęć pogryzienia pieska, w żadnym wypadku nie wolno robić takich eksperymentów. I nie chodzi tu tylko o fizyczne bezpieczeństwo malucha – ewentualny atak mógłby wywołać uraz psychiczny i spowodować agresywne nastawienie do pobratymców w przyszłości.

Najlepiej luzem

Podczas zapoznawania się psy powinny biegać luzem. Jeśli jednak nie mamy stuprocentowego zaufania do starszego czworonoga, możemy go wziąć na smycz.

Osoby obserwujące sytuację powinny w miarę możliwości zachowywać się neutralnie, a zwłaszcza nie wyróżniać żadnego zwierzęcia. Spokój i powściągliwość właścicieli pomogą ich podopiecznym nawiązać właściwą relację.

Autor: Adam Zaremba-Czereyski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments