Koty śnią o myszach, a psy…


Leży na boku, a może na plecach z odsłoniętym brzuszkiem? Jakkolwiek by się układał do snu, twój pies śni. Co mu się marzy w jego kudłatej główce, spróbowali stwierdzić naukowcy.

Jeśli myślisz, że twój Misiek albo twoja Adelka śnią o czymś niewinnym, a kot – drapieżnik, tygrys w wersji mini – we śnie odtwarza polowanie na myszy, jesteś blisko prawdy.

Dr Deirdre Barrett, psycholog kliniczny i ewolucyjny z Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych, podzieliła się swymi obserwacjami z magazynem „People”. Psy i koty to ssaki jak my. I ich sen jest do naszego podobny. Także dzieli się na fazy, w tym na fazę REM, kiedy to występują szybkie ruchy gałek ocznych, oddech jest nieregularny, a mózg pracuje na wysokich obrotach. To sen głęboki. Wtedy właśnie śnimy. Badając zachowanie psów i kotów w tym czasie, można wysnuć pewne wnioski.

Ludzie śnią o tym, co ich poruszyło w ciągu dnia. Są to głównie obrazy, a sen niekoniecznie jest logiczny. Nie ma powodu, by sądzić, że zwierzęta się od nas różnią w tym zakresie. Psy są zwykle bardzo związane ze swymi dwunożnymi opiekunami, więc prawdopodobnie we śnie widzą ich twarze, sceny, w których się z nimi bawią lub wywołują w nich złość – tłumaczy dr Barrett na www.people.com.

Gdy więc obserwujesz, jak twój pupil przebiera we śnie nogami, możesz przypuszczać, że śni o spacerze w parku, kiedy to bawiliście się piłeczką, albo o tym, że biega po łące i ściga różnokolorowe motyle.

Trochę inaczej jest z kotami i o nich wiemy więcej, bo naukowcy odkryli w ich mózgach miejsce decydujące o ruchach w fazie REM. Koty śpią spokojnie, a gdy zapadają w fazę REM, podskakują, wydaje się, że się skradają, prężą grzbiet i syczą. Wyglądają, jakby polowały we śnie na myszy.

Co robić, by sny naszych psów były piękne i spokojne? Dr Barrett radzi tak jak sobie i swoim dzieciom w ciągu dnia dostarczać im jak najwięcej miłych doświadczeń i pozwolić im się dobrze wysypiać na wygodnym legowisku. Pamiętajmy przy tym, że psy śpią około 16 godzin na dobę. To naprawdę dużo!

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments