Krzywica u psa. Jak rozpoznać krzywicę u szczeniaka?

fot. Shutterstock

Krzywica u psa to choroba tkanki kostnej, która dotyka młode psy żywione nieodpowiednią dietą. Jak leczyć krzywicę u szczeniaka?

Krzywica to choroba tkanki kostnej, która występuje u szczeniąt i młodych psów w okresie wzrostu. Jej główną przyczyną jest niezbilansowana dieta o nieodpowiedniej ilości składników niezbędnych rozwijającemu się organizmowi – szczególnie wapnia, fosforu i witaminy D3 odpowiedzialnej za prawidłowy rozwój układu kostnego. Krzywica może pojawić się także u szczeniąt, których matki żywione były nieprawidłową dietą podczas ciąży. Zaburzona gospodarka wapniowo-fosforowa u psa skutkuje zmniejszeniem gęstości kości, ich deformacjami i zwiększoną podatnością na urazy. Jak objawia się krzywica u psa i czy można ją leczyć?

Krzywica u psa – objawy

Krzywica u psa to choroba, która rozwija się zazwyczaj bardzo powoli. Pierwsze jej objawy zaobserwować można już u szczeniąt w wieku 2 miesięcy. Stają się one wyraźne jednak dopiero po kilku miesiącach. Do najczęstszych objawów krzywicy u szczeniaka należą:

  • powiększenie nasady kości długich w nadgarstkach i stawach skokowych,
  • zgrubienia na końcach żeber zwane „różańcem krzywiczym”,
  • kulawizny i wyraźny ból podczas chodzenia,
  • łukowate wygięcie kości,
  • odkształcenie kręgosłupa i miednicy,
  • zaburzenia podczas wymiany zębów i osłabienie szkliwa,
  • brak apetytu,
  • osłabienie odporności.

Szczeniak cierpiący na krzywicę może stać się wyraźnie osłabiony i częściej chorować. Odczuwany podczas poruszania się dyskomfort i ból skutkować będą niechęcią do aktywności fizycznej i zabawy.

Jak zdiagnozować krzywicę u szczeniaka?

Diagnozowanie krzywicy u rosnącego psa polega przede wszystkim na przeprowadzeniu badania klinicznego. Lekarz weterynarii badający szczeniaka wypyta także o dietę malucha i inne czynniki mogące wpływać na rozwój krzywicy. Do postawienia ostatecznej diagnozy konieczne jest wykonanie badań krwi i zdjęć RTG, które wykluczą inne choroby mogące powodować podobne deformacje układu ruchu. Na podstawie wyników tych badań weterynarz oceni stopień zaawansowania choroby kości i dobierze odpowiednie leczenie.

Leczenie krzywicy u psa

Leczenie krzywicy u szczeniaka trzeba rozpocząć natychmiast po zdiagnozowaniu tej choroby. Zaniedbania mogą bowiem prowadzić do trwałych uszkodzeń kości, które uniemożliwią psu normalne funkcjonowanie w dorosłym życiu. Leczenie krzywicy u psa polega nie tylko na podawaniu zaleconych przez weterynarza leków i suplementów, ale także wymaga zmiany diety na zbilansowany pokarm przeznaczony dla szczeniąt. Niezwykle ważna jest również zmiana trybu życia psiaka – maluch powinien spędzać dużo czasu w aktywny sposób na świeżym powietrzu.

Krzywica u psa – zapobieganie

Na szczęście krzywica u psa to coraz rzadziej występująca dolegliwość, której z łatwością można uniknąć, podając szczeniakowi zbilansowaną dietę zapewniającą mu wystarczającą ilość wszystkich składników pokarmowych. Karma dla rosnącego psa powinna być dostosowana nie tylko do jego wieku, ale także wielkości. Szczenięta dużych ras różnią się bowiem swoimi potrzebami żywieniowymi od psów ras miniaturowych i powinny otrzymywać specjalną karmę o odpowiedniej ilości wapnia i fosforu oraz kluczowych witamin.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments