Zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe


Ile białka, tłuszczu i węglowodanów powinno znaleźć się w psiej misce? Sprawdź, jakie jest zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe!

Każdy, kto samodzielnie przygotowuje psu posiłki, powinien znać zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe! Ta wiedza przyda się także tym, którzy podają swoim zwierzakom gotowe karmy. Ile białka, tłuszczu i węglowodanów powinna zawierać dieta domowego czworonoga?

Zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe

Do życia psy potrzebują różnych składników pokarmowych: białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Ich dawki zależą od indywidualnych cech psa – jego wieku, wielkości, stanu zdrowia i poziomu aktywności.

Białko

Białko to obowiązkowy składnik diety każdego psa. Zawarte w nim aminokwasy służą jako budulec dla organizmu i źródło energii. Wysokiej jakości białko będzie zawierać niezbędne dla psa aminokwasy egzogenne, których czworonogi nie potrafią same wytwarzać. Białko zwierzęce odznacza się wyższą zawartością tych aminokwasów i jest łatwiej strawne niż białko roślinne. Dlatego dieta psa powinna bazować na produktach pochodzenia zwierzęcego. Niedobory białka i poszczególnych aminokwasów mogą być przyczyną zaników mięśniowych, przeróżnych wad rozwojowych i chorób metabolicznych.

Tłuszcz

Tłuszcze to główne źródło energii dla psów. Są one jednak źródłem nie tylko kalorii, ale także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Niedobory kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i -6 będą skutkować między innymi brzydkim wyglądem sierści i zaburzeniami neurologicznymi. Składniki te zawarte są przede wszystkim w tłuszczach zwierzęcych.

Ile dziennie białka i tłuszczu potrzebuje zdrowy pies?

Szczeniak o wadze 5 kg Dorosły pies o wadze 15 kg
Białko 56 g 25 g
Tłuszcz 21 g 14 g

 

Kalorie

Psy potrzebują określonej dawki energii (kalorii) do podtrzymania funkcji życiowych i codziennej aktywności. Energia ta pochodzi z białka, tłuszczu i węglowodanów. Węglowodany nie są niezbędnym składnikiem diety domowych czworonogów, jednak stanowią źródło łatwo przyswajalnej energii.

Psiaki rosnące mogą potrzebować nawet dwukrotnie więcej kalorii niż dorosłe psy tej samej rasy. Natomiast u starszych czworonogów, ze względu na zmniejszoną aktywność i wolniejszy metabolizm, zapotrzebowanie na energię spada nawet o 20% w porównaniu z psami dorosłymi.

Ile kalorii dziennie potrzebuje zdrowy pies?

4,5 kg 14 kg 23 kg 31 kg 40 kg
Szczenię 990
Mało aktywny pies 296 674 989 1272 1540
Aktywny dorosły pies 404 922 1353 1740 2100
Aktywny rosnący pies 436 993 1451 1876 2264
Starszy aktywny pies 327 745 1093 1407 1700

 

Witaminy

Witaminy biorą udział w szeregu procesów niezbędnych do funkcjonowania organizmu psa. Niedobory tych składników mogą powodować zaburzenia widzenia, choroby skóry, problemy z oddychaniem, zaburzenia neurologiczne czy zaniki mięśni. Również nadmiar niektórych witamin jest niebezpieczny dla zdrowia czworonogów.

Składniki mineralne

Składniki mineralne są niezbędne do prawidłowej pracy narządów i rozwoju organizmu. Wapń i fosfor odpowiadają za zdrowie kości i zębów. Magnez, potas i sód biorą udział w pracy mięśni i przekaźnictwie nerwowym. Wiele innych substancji mineralnych jest składnikiem do syntezy enzymów i procesów zachodzących w ciele zwierzaka. Niedobory i nadmiar tych składników będą powodować poważne wady rozwojowe i zaburzenie pracy narządów.

Ile dziennie witamin i składników mineralnych potrzebuje zdrowy, dorosły pies?

Przeciętny pies o wadze 15 kg potrzebuje dziennie…
Witamina A 379 μg
Witamina D 3,4 μg
Witamina E 8 mg
Wapń 1 g
Fosfor 0,75 g
Sód 200 mg
Potas 1 g
Żelazo 7,5 mg
Cynk 15 mg

 

Zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe – jak temu sprostać?

Opiekunowie psów, którzy podają pupilowi wysokiej jakości karmę suchą lub mokrą, nie muszą martwić się o niedobory lub nadmiar składników pokarmowych. Pełnoporcjowe produkty dawkowane zgodnie z informacją zawartą na etykiecie zapewnią psu odpowiednie proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów i dostarczą mu właściwej ilości witamin i składników mineralnych. Zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe musi być za to doskonale znane przez tych opiekunów, którzy karmią psa dietą przygotowywaną w domu.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments