Łagier dla psów


Władze Moskwy chcą zesłać ok. 26 tys. błąkających się po mieście bezdomnych psów do ośrodka w obwodzie jarosławskim położonego 250 km od stolicy Rosji.Pomysł ten wywołał oburzenie m.in. wśród artystów. Aktor Jewgienij Mironow podczas konferencji prasowej porównał taki ośrodek do „łagru”. Przeciwnicy jego utworzenia obawiają się, że stanie się on siedliskiem chorób, a psy będą w nim żyły w niehumanitarnych warunkach. Moskiewskie władze obiecały jeszcze raz przemyśleć swój projekt.
Wiele żyjących w Moskwie bezpańskich psów nauczyło się, że dobrym schronieniem przed zimnem jest metro, dlatego często się zdarza, że oprócz tłumu pasażerów w wagonie podróżuje także wygodnie rozłożony na siedzeniu pies. Na jednej ze stacji znajduje się nawet figurka z brązu przedstawiająca jednego z takich podróżników. Psy często są dokarmiane przez życzliwych im ludzi, jednak tak duża liczba bezpańskich zwierząt może stanowić zagrożenie.
W Moskwie znajduje się jedynie kilka prywatnych schronisk, które nie są w stanie pomieścić takiej liczby bezdomnych psów, niewielkie są też szanse na znalezienie im domu. Obrońcy praw zwierząt twierdzą, że wiele zwierzaków jest sterylizowanych, lecz do zwiększenia ich liczby przyczyniają się hodowle, nad którymi w Rosji praktycznie nie ma kontroli. JH
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments