Leczą psa jego własnymi komórkami?

fot. Thinkstock

Bank i laboratorium komórek macierzystych dla zwierząt utworzyła właśnie w Polsce firma VetRegen. Ich działanie polega m.in. na wykorzystywaniu własnych komórek organizmu do leczenia niektórych chorób w związku z ich zdolnością do namnażania się i regeneracji.

Pomysłodawcami i współtwórcami projektu są dr Joanna Sanford i lek. wet. Jerzy Kemilew, laureat nagrody Serce dla Zwierząt w 2005 r. (wraz z lek. wet. Robertem Marczakiem) za stworzenie Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia.

Wszystko, co żyje, starzeje się, ulega urazom i wymaga stałej odnowy. Odpowiedzialne są za nią komórki macierzyste, które mogą przekształcać się w rozmaite typy komórek tworzących organy. Komórki pozyskuje się z tkanki tłuszczowej, pępowiny i szpiku kostnego, a wykorzystuje w leczeniu przede wszystkim koni, ale i psów oraz kotów, najczęściej wtedy, gdy doznają urazów ścięgien i więzadeł, cierpią na stany zapalne i choroby zwyrodnieniowe stawów i kości, a także dolegliwości wątroby i nerek.

Jak się to odbywa? Przeszkolony lekarz weterynarii pobiera od psa niewielką ilość tłuszczu (w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym). Dostarcza go do laboratorium, w którym wyodrębnia się i gromadzi komórki macierzyste. Część z nich zostaje zamrożona (-196 stopni C – mogą więc przetrwać nawet kilkadziesiąt lat), i zmagazynowana w laboratorium, a część otrzymuje lekarz weterynarii, który podaje je czworonogowi. Może je podać np. w miejscu urazu lub tak, by skorzystał z tego cały organizm. Widoczna poprawa stanu zdrowia następuje już po 2-4 tygodniach.

Zabieg jest całkowicie bezpieczny. Użycie własnych komórek zwierzęcia powoduje, że nie ma ryzyka odrzutu ani powikłań. W schorzeniach ortopedycznych równolegle z podaniem komórek macierzystych ważna jest rehabilitacja.

W stosowaniu tego rodzaju leczenia zaporą może być cena (2600 zł). Ponieważ obejmuje ona wiele kosztownych działań, jest jednakowa w odniesieniu do konia wyścigowego i maleńkiego kundelka. BS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments