Lek bezpieczny i dla człowieka, i dla psa?


W Stanach Zjednoczonych coraz częściej właściciele psów i autorytety w dziedzinie medycyny weterynaryjnej zadają sobie pytanie o bezpieczeństwo i skuteczność leków podawanych psom.

Leki dla psów, nim wejdą na rynek, są poddawane badaniom na kilkuset zwierzętach. To nieporównywalnie mniej niż w wypadku testowania specyfików dla ludzi. Na amerykańskim rynku dostępnych jest ok. 700 leków dla psów zatwierdzonych przez odpowiednie organy. Jednak zwierzętom podaje się też wiele farmaceutyków przeznaczonych dla ludzi i nieprzebadanych pod kątem przydatności w kuracjach zwierząt. Co więcej bardzo wiele środków podawanych zwierzętom pierwotnie wyprodukowano z myślą o ludziach.

Z przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań wynika, że od 2000 roku liczba odnotowanych działań ubocznych po podaniu zwierzęciu leku wzrosła o 90 proc. do 34 603 w ub.r. Niestety, specjaliści medycyny weterynaryjnej twierdzą, że to nie wszystko – wiele przypadków nie jest bowiem nigdzie zgłaszanych.
Właścicielka labradora, który cierpiał na artretyzm i kulał, podała mu zgodnie z zaleceniem lekarza środek przeciwbólowy o nazwie rimadyl. Ucieszyła się, że może mu ulżyć w bólu. Niestety po miesiącu pies zaczął wymiotować krwią, a po następnym tygodniu trzeba go było uśpić. Sekcja wykazała, że lek zniszczył mu nerki i wątrobę. Z podawaniem tego leku przeciwbólowego wiąże się kilka tysięcy innych wypadków śmierci psów. Właściciele kilkuset z nich założyli sprawę sądową przeciwko producentowi leku, wygrali ją i otrzymali odszkodowania.

Amerykańscy lekarze weterynarii zwracają uwagę, że zwierzęta są bardziej wrażliwe na środki przeciwbólowe niż ludzie, podobnie rzecz się ma w wypadku aspiryny, którą gorzej tolerują psy. Trzeba też pamiętać, że różnice te występują nie tylko między psem a człowiekiem, ale także w obrębie ras psów. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments