Lekarstwo gorsze od choroby?

fot. istockphoto.com

Wielkimi krokami zbliża się sezon kleszczy. Jedną z najpopularniejszych metod walki z tymi pasożytami są preparaty typu "spot-on" aplikowane bezpośrednio na skórę zwierzęcia. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency EPA) zaleca jednak ostrożność.

Z danych agencji wynika, że u niektórych psów (do 9 kg) preparaty te mogą powodować  wysypkę, biegunki, wymioty. W 2007 r. w Stanach Zjednoczonych zanotowano 28 895 takich przypadków, rok później już o ponad 50 proc. więcej – 44 263. Co ważne 600 psów i kotów zmarło. U dużych zwierząt nie zauważono takiego problemu.

EPA nie odradza rzecz jasna właścicielom zwierzaków stosowania preparatów przeciwko pchłom i kleszczom. Zaleca jednak ostrożność. Właściciele małych psów i kotów powinni uważniej czytać dołączone do produktu ulotki i konsultować się z weterynarzem przed zastosowaniem medykamentu – zwłaszcza jeśli ich pupile są w starszym wieku, często chorują albo są w ciąży. Zawsze po zaaplikowania środka powinni baczniej się przyglądać swoim podopiecznym, by w razie potrzeby szybko zareagować.

 

Urzędnicy chcą także spowodować, by producenci preparatów przygotowali nowe ulotki dotyczące ich stosowania, w których jaśniej opiszą dawkowanie i sposób stosowania. Zmienić się także mają procedury dopuszczania preparatów do sprzedaży.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments