14.04.2021
Mango dla psa. Czy pies może jeść mango?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mango to słodki, egzotyczny owoc, który zawiera wiele cennych witamin i antyoksydantów. Czy możemy nim poczęstować domowego czworonoga?
fot. Shutterstock
Pochodzące z Indii mango cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Nic dziwnego – w owocu tym znajduje się wiele cennych substancji o nieocenionych właściwościach prozdrowotnych. Czy mango może znaleźć się również w diecie domowego czworonoga? Sprawdź, czy te owoce są bezpieczne dla psów!
Co zawiera mango?
Mango to doskonałe źródło wielu składników mineralnych i witamin. Zawiera wysoką dawkę witamin C, B6, A i E, a także miedź i kwas foliowy. Substancje zawarte w tych owocach mają działanie przeciwnowotworowe i mogą zapobiegać rozwojowi raka piersi i okrężnicy. Regularne spożywanie mango poprawia także wygląd skóry, może obniżać poziom cukru we krwi i poprawiać tolerancję glukozy. Uważa się również, że sok z mango przyspiesza regenerację podrażnionego gardła, zmniejsza chrypkę i zmniejsza dolegliwości bólowe związane z kaszlem. U niektórych osób zjedzenie tego owocu może wywołać alergię. Objawiać się ona będzie wysypką, podrażnieniem skóry, a w skrajnych przypadkach wywoła także śmiertelny wstrząs anafilaktyczny. Czy owoc ten będzie odpowiednią przekąską dla psa?
Czy pies może jeść mango?
Owoce te nie zawierają żadnych substancji, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu domowego czworonoga. Zawarte w nim włókno pokarmowe, witaminy i składniki mineralne są cenne także dla psów! Częstując psa takimi owocami, musimy jednak pamiętać, że stanowią one dla naszego pupila ogromną dawkę cukru. Nadmierne jego spożycie przez czworonoga może wywołać wymioty i biegunkę, a także doprowadzić zwierzaka do nadwagi. Jeśli chcemy podać psu mango, powinniśmy najpierw obrać je ze skórki i usunąć ze środka twardą pestkę, gdyż jej odłamki połknięte przez psa mogą uszkodzić jego przewód pokarmowy. Owoc mango możemy podawać psu zarówno w formie niewielkich kostek, jak i zmiksować wraz z innymi owocami i wypełnić masą zabawkę typu kong.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Boczek dla psa. Czy pies może jeść boczek?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Boczek wydaje się dobrym przysmakiem dla psów – w końcu to kawałek mięsa. Jednak czy na pewno pies może go jeść bez żadnych ograniczeń? Sprawdź, czy psu można dać boczek!
undefined
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined
24.06.2025
Czy śledzie dla psa są zdrowe i bezpieczne?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Śledzie mają cenne wartości odżywcze i mogą znaleźć się w diecie naszych pupili. Jednak chcąc podać psu kawałek śledzia musimy zachować ostrożność!
undefined