15.07.2020
Ananas dla psa. Czy pies może jeść ananasa?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ananas może znaleźć się w diecie domowego czworonoga? Sprawdź, jak podawać psu ananasa, by nie zaszkodzić zwierzakowi!
fot. Shutterstock
Ananas to ulubiony owoc wielu osób. Egzotyczny smak ananasa kojarzy nam się z tropikalnymi wyspami i drinkami z parasolką. Nic dziwnego więc, że chętnie po niego sięgamy zarówno w formie soku, jak i plastrów – surowych lub z puszki. Czy naszemu psu również możemy podać kawałek ananasa?
Co zawiera ananas?
Ananas to owoc pochodzący z Ameryki. Wbrew powszechnej opinii nie rośnie wcale na drzewach, tylko na niskich krzakach. Duże, ponad kilogramowe owoce można jeść na surowo, jak i w formie przetworzonej – jako soki, dżemy, dodatki do ciast czy nawet pizzy. Ananas to wyjątkowo niskokaloryczna przekąska – 100 g tego owocu zawiera tylko 55 kcal! Składa się on bowiem aż w 85% z wody. Oprócz stosunkowo dużej dawki cukrów i błonnika oraz niewielkiej ilości białka i tłuszczu, ananasy zawierają ogromną ilość witaminy C, a także witaminę E, A i witaminy z grupy B. Owoce te są bogate też w związki mineralne, takie jak magnez, żelazo i potas. Sok ananasów zawiera także bromelinę – mieszaninę enzymów, która ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i poprawia trawienie. Ananas uważany jest za niezwykle zdrowy owoc, który powinien znaleźć się w diecie każdej dbającej o zdrowie osoby. Czy jego prozdrowotne właściwości mogą pomóc także psom?
Czy ananas jest bezpieczny i zdrowy dla psa?
Tak! Owoc ten jest w pełni bezpieczny dla psów. Dzięki dużej zawartości mikro- i makroskładników ananas może stanowić zdrowy dodatek do diety domowego czworonoga. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzać z jego ilością i podawać go wyłącznie okazjonalnie. Zawarty w tym egzotycznym owocu cukier w zbyt dużej ilości może spowodować nadwagę. Trzeba także pamiętać, że ananasy bogate są również w błonnik – nadmierna ilość tego składnika może spowodować biegunkę i zaburzenie pracy jelit. Dlatego jeśli chcemy poczęstować psa ananasem, powinniśmy ograniczyć się do jednej lub dwóch niewielkich kostek.
Podawany psu ananas powinien być surowy oraz pozbawiony twardej skórki i rdzenia, którymi zwierzak może się zadławić lub zranić. Nie powinniśmy serwować psu plastrów ananasa z puszki. Zalewa, w której się znajdują, zawiera ogromne ilości cukru, które z łatwością przyprawią zwierzaka o ból brzucha! Surowy ananas może natomiast stanowić smakowity dodatek do domowych ciastek dla psa. Owoc możemy również pokroić na malutkie kosteczki i wykorzystać jako nagrodę podczas szkolenia. Kawałki tego owocu możemy także zamrozić przed podaniem zwierzakowi lub wymieszać z pasztetem i napełnić nim konga, a także zblendować z innymi owocami i dodać do psiej miski w ramach dosmaczenia karmy. Smacznego!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.07.2025
Węglowodany w psiej diecie. Doskonałe źródło energii czy niepotrzebny zapychacz?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy w każdej psiej diecie muszą się znaleźć węglowodany? Jakie jest zapotrzebowanie domowego czworonoga na ten składnik pokarmowy i czy na pewno węglowodany są dla psa bezpieczne?
undefined
05.07.2025
Kukurydza dla psa. Czy pies może jeść kukurydzę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kukurydza to dla psa zdrowa i bezpieczna przekąska? Sprawdź, czy swojego domowego czworonoga możesz częstować kukurydzą!
undefined
01.07.2025
Boczek dla psa. Czy pies może jeść boczek?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Boczek wydaje się dobrym przysmakiem dla psów – w końcu to kawałek mięsa. Jednak czy na pewno pies może go jeść bez żadnych ograniczeń? Sprawdź, czy psu można dać boczek!
undefined