Maskotki z charakterem


Jakie charaktery mają yorkshire terrier i chihuahua? Jak je żywić i pielęgnować?

Yorkshire terriery, choć wyglądają jak maskotki, mają wszystkie cechy psów z rodziny terierów – są żywe, wesołe, pełne animuszu, zadziorne i pewne siebie. Bardzo przywiązane do opiekuna, bywają zazdrosne o jego względy. Lubią mu stale towarzyszyć, co nie jest kłopotliwe, ponieważ niewielkiego yorka można zabrać z sobą właściwie wszędzie.

Szczenięta wymagają socjalizacji, nie można izolować ich od psów, ludzi czy nowych sytuacji, gdyż w przeciwnym razie, gdy dorosną, mogą zachowywać się nerwowo i histerycznie. Yorki są towarzyskie, chętnie przebywają wśród innych czworonogów, ale najlepiej dogadują się z przedstawicielami własnej rasy lub z psami większymi od siebie. Ich wrodzona czujność często objawia się nadmierną hałaśliwością, zwłaszcza gdy zostaną źle wychowane. Są aktywne i sprawne, ale wystarczy im umiarkowana ilość ruchu.

Chihuahua, podobnie jak yorki, mają duży temperament i wesołe usposobienie. Są przyjacielskie, wrażliwe, przywiązane do rodziny. Lubią być w centrum zainteresowania i chętnie przesiadują na kolanach.

Serdeczne w stosunku do wszystkich domowników, największym uczuciem darzą jednak wybraną osobę. Są odważne i pewne siebie, mimo niewielkiego wzrostu starają się bronić swojego terytorium. Najlepiej czują się w towarzystwie małych czworonogów, wobec obcych psów, nawet dużo większych od siebie, bywają zadziorne. Są ruchliwe, ale podobnie jak yorki, nie wymagają długich spacerów.

Obie rasy nie są kosztowne w utrzymaniu, choć wymagają karmy dobrej jakości, wysokoenergetycznej, najlepiej dla ras miniaturowych (dla yorków dostępna jest specjalistyczna karma). Można podawać również posiłki tradycyjne, uzupełnione preparatami wapniowo-witaminowymi. Zarówno pielęgnacja krótkowłosego, jak i długowłosego chihuahua nie jest kłopotliwa.

Wystarczy kąpiel w miarę potrzeby (np. co dwa, trzy miesiące) w szamponie dla odpowiedniego rodzaju włosa i czesanie. Pielęgnacja yorka wymaga więcej czasu. Trzeba go kąpać co dwa tygodnie w szamponie dla długiego, miękkiego włosa i nakładać balsam chroniący sierść przed kołtunieniem. Psom wystawowym zakłada się papiloty, zwilżając uprzednio włosy specjalnym olejkiem (co dwa dni należy je rozwijać i zawijać ponownie). Jeśli nie planujemy uczestnictwa w wystawach, można yorka regularnie strzyc.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments