Masło orzechowe dla psa. Czy pies może jeść masło orzechowe?


Czy masło orzechowe to bezpieczny przysmak dla psa? Sprawdź, jak wybrać zdrową pastę z orzechów, która nie zaszkodzi czworonogowi.

Kto z nas nie lubi masła orzechowego? Jest ono niezastąpionym dodatkiem do deserów, ciast i kanapek na słodko. Aromatyczne i tłuste masło orzechowe uwielbiane jest także przez większość domowych czworonogów. Tylko czy na pewno jest dla nich zdrowe?

Co zawiera masło orzechowe?

Typowa pasta orzechowa składa się w 90% z orzechów ziemnych, a także z cukru, olejów roślinnych i soli. Zawiera do 30% białka, aż do 50% tłuszczów roślinnych oraz dość dużą dawkę błonnika. Podobnie jak w świeżych orzechach, w maśle orzechowym znajdziemy także witaminę E, witaminy z grupy B, wapń, fosfor, potas, magnez, miedź, cynk, chrom i mangan. Produkt ten jest bardzo kaloryczny – 100 g masła orzechowego zawiera prawie 600 kcal. Oprócz typowego masła orzechowego z dodatkiem soli, cukru i oleju roślinnego znajdziemy w sklepach także produkty niesolone, słodzone ksylitolem lub naturalne, czyli pozbawione jakichkolwiek dodatków. Pastę można także zrobić z innych orzechów – włoskich, pistacji, laskowych, a nawet migdałów. Czy któreś z nich może stanowić zdrowy przysmak dla domowego czworonoga?

Czy pies może jeść masło orzechowe?

Większość świeżych orzechów jest w zupełności bezpiecznych, a nawet są one zdrowe dla psów. Dlatego samo wytworzone z nich masło nie zaszkodzi naszemu pupilowi. Groźne mogą być natomiast zawarte w nim dodatki – w szczególności śmiertelnie trujący ksylitol. Wybierając masło orzechowe dla psa, powinniśmy szukać produktu o jak najwyższej zawartości orzechów, pozbawionego ksylitolu, zbędnego cukru, soli i dodatkowego tłuszczu. Zdrową dla psa pastę możemy także zrobić samodzielnie w domu za pomocą blendera. Musimy jednak pamiętać, że masła z orzechów to wysokokaloryczna przekąska, którą trzeba bardzo ostrożnie dawkować! Nadmiar tłuszczu nie tylko szybko doprowadzi psa do nadwagi, ale może także wywołać biegunkę i problemy z trzustką. Odrobiną orzechowej pasty możemy poczęstować psa podczas szkolenia lub wysmarować wnętrze zabawki typu kong.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments