Mity o psach. Pielęgnacja!


Brudne włosy nie rosną? Rasy bez sierści nie wymagają pielęgnacji? To mity o psach! Dowiedz się, które z nich są prawdziwe, a które pozostają tylko... mitami.

Mity o psach krążą wszędzie. Można o nich usłyszeć niemal każdego dnia. Niektóre z nich są zabawne i nieszkodliwe. Jednak większość z nich utrwaliła się w naszej świadomości, co może prowadzić do nieprawdziwego postrzegania naszych pupili.

Mity o psach

Warto wiedzieć, które mity o psach są prawdziwe, a które pozostają jedynie mitami. Poniżej przedstawiamy 4 mity dotyczące pielęgnacji psów.

Mit nr 1

Brudne włosy nie rosną, dlatego yorka trzeba często kąpać.

Jaka jest prawda? 

To nie brud o tym decyduje, lecz brak odżywienia. Pielęgnacja yorka polega m.in. na nakładaniu odżywki, która chroni włos przed plątaniem się i łamaniem, co może sprawiać, że jest krótszy.

Mit nr 2

Psu można obcinać wąsy na pysku, brodzie i nad oczami.

Jaka jest prawda?

Wibrysy (włosy czuciowe) zwane potocznie wąsami pomagają orientować się w przestrzeni szczególnie w ciemności. Obcięcie ich znacznie utrudnia psu poruszanie się.

Mit nr 3

Rasy psów, które nie posiadają sierści (np. chiński grzywacz), nie wymagają pielęgnacji.

Jaka jest prawda?

Wbrew powszechnemu przekonaniu skóra chińskiego grzywacza wymaga starannej pielęgnacji. U tych ras jest ona bardzo delikatna. Chiński grzywacz powinien być dość często kąpany w delikatnym szamponie przeznaczonym dla czworonogów. Dodatkowo skóra tej rasy psów musi być natłuszczana.

Mit nr 4

Psa można kąpać jedynie raz na pół roku.

Jaka jest prawda?

Psa można kąpać nawet raz w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać odpowiedni szampon dla psa. Z racji tego, że psy posiadają inne pH skóry niż my, nie można do ich pielęgnacji stosować kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć czworonoga, aby się nie przeziębił.