Mniej śmierci w amerykańskich schroniskach?


Około 2,6 miliona psów i kotów jest zabijanych rocznie w schroniskach w Stanach Zjednoczonych – oto wyniki raportu opublikowanego przez organizację No Kill Advocacy Center. Zaledwie 1-2% z nich cierpi na nieuleczalne choroby. Pozostałe to zwierzęta, które nadają się do adopcji. Umierają, bo muszą zrobić miejsce dla następnych nieszczęśników.

No Kill Advocacy Center to organizacja założona przez prawnika Nathana Winograda.

Po kilku latach pracy w San Francisco na stanowisku adwokata z urzędu Nathan, który jeszcze na studiach czynnie zaangażował się w pomoc zwierzętom, postanowił wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w walce o to, by w przytuliskach i schroniskach w całych Stanach Zjednoczonych nie usypiano zdrowych zwierząt. Prawnik jest tak bezkompromisowy, że zadarł nawet z wpływową organizacją humanitarną PETA, oskarżając ją o zbyt pochopnie podejmowane decyzje w sprawie eutanazji jej podopiecznych.

Fundacja prowadzona przez Nathana Winograda dociera do Amerykanów z informacją o tym, co naprawdę dzieje się w schroniskach. Stara się uczulić ludzi na fakt, że w wielu takich miejscach nadal funkcjonują… komory gazowe, w których w makabryczny sposób traci życie wiele psów. Poza tym popiera adopcje, propaguje ideę domów tymczasowych (w których psy mogą spokojnie oczekiwać na nowego właściciela) i lobbuje we władzach stanowych poszczególnych regionów kraju na rzecz wprowadzenia zakazu usypiania zwierząt w przytuliskach z powodów innych niż medyczne.

Jednym z ważnych obszarów działalności No Kill Advocacy Center jest publikowanie corocznych raportów o bezdomnych zwierzętach w Stanach Zjednoczonych. Według ostatniego z nich, w zeszłym roku do przytulisk w całym kraju przyjęto… 8 milionów psów i kotów. Z tej liczby 2,6 miliona zostało uśpionych. Paradoksalnie, Winograd uważa, że sytuacja zwierzaków w USA poprawia się – jeszcze pięć lat temu raporty mówiły o uśmiercaniu ok. 5 milionów psów i kotów rocznie! Obecnie można znaleźć coraz więcej placówek, w których zwierząt się nie usypia „dla zasady”. PŁ

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments