Mój pies jest agresywny do innych psów. Co robić?

fot. Shutterstock

Jak sobie poradzić z psem, który reaguje agresją na inne czworonogi? Czy dobrym pomysłem jest go za to karać?

Co zrobić, gdy pies jest agresywny do innych psów? Karcenie w takiej sytuacji nic nie da, co najwyżej pies nauczy się atakować bez ostrzeżenia… Przede wszystkim na widok innego czworonoga nie wolno napinać smyczy – nasz podopieczny musi się nauczyć porozumiewać z pobratymcami w psim języku, a napięta smycz mu to uniemożliwia.

Więcej: Dlaczego pies spuszczony ze smyczy reaguje na polecenia, a na uwięzi jakby ich nie słyszał?

Należy za to starać się skoncentrować uwagę psa na sobie. Jak to zrobić? Na spacer warto zabierać smakołyki, ale pracować nad tym trzeba także w domu.

Najlepiej zacząć od… karmienia: karmić psa tylko z ręki – na jakiś czas można w ogóle zrezygnować z używania miski! Na każdy smaczny kąsek nasz przyjaciel powinien sobie czymś zapracować – przyjściem na zawołanie, przyjęciem pozycji „siad” czy „waruj”.

Więcej: Dlaczego psy są agresywne do innych psów? Poznaj 5 powodów!

Przez pierwsze dni zapewne nie zdoła wyjeść w ten sposób całej dziennej porcji – tym chętniej powinien współpracować w następnych. Jeśli nauczy się patrzeć na właściciela, gdy ten wydaje komendę, będzie można to wykorzystać w sytuacjach krytycznych i skutecznie odwrócić jego uwagę od innego psa.

Autor: Maria Kuncewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments