To zdjęcie psa udowadnia, że molestowanie nie jest winą ofiary!


Jeśli pies umie powstrzymać się od zjedzenia smacznego kąska z talerza, bo ktoś mu tego zabronił, to czemu dorośli ludzie nie potrafią zrozumieć, że "nie" znaczy "nie"?

Molestowanie i gwałt to coś, z czym muszą mierzyć się kobiety. Często można usłyszeć, że zaistniała sytuacja była winą… ofiary gwałtu! Za ich powody podaje się „niestosowne” zachowanie czy wyzywający ubiór, którym wprost nie sposób się oprzeć… Amerykanka Bree Wiseman znalazła sposób, jak za pomocą jednego zdjęcia (i to psa!) pokazać, że obwinianie ofiar za molestowanie jest totalną pomyłką!

Molestowanie i gwałt – kto ponosi za to odpowiedzialność?

22-letnia menedżerka restauracji z Tennesse miała już dość słuchania, jak za molestowanie seksualne obwiniane są ofiary. Jednak zamiast pisania długich wywodów, których zapewne nikt by nie chciał czytać, postanowiła przedstawić swój punkt widzenia za pomocą… zdjęcia swojego psa. Ten aż ślini się do smakowitej przekąski stojącej przed nim na stole!

To the people that say women get raped due to the way they are dressed. This is my dog. His favorite food is steak. He…

Publiée par Bree Wiseman sur Mercredi 19 juillet 2017

Do wszystkich ludzi, którzy mówią, że kobiety są gwałcone przez to, jak się ubierają. To jest mój pies. Jego ulubionym jedzeniem jest stek. Mój talerz stoi na wysokości jego oczu. Ale nie podejdzie bliżej, bo powiedziałam mu, że nie wolno. Jeśli pies potrafi zachować się lepiej niż ty, to powinieneś poważnie zastanowić się nad swoim życiem – pisze na swoim Facebooku Bree Wiseman.

Jej wpis na portalu społecznościowym wywołał ogromne poruszenie. Post zebrał ponad 150 tysięcy polubień i 320 tysięcy udostępnień. Spośród 13 tysięcy komentarzy wiele gratulowało autorce tak trafnego porównania dowodząc, jak absurdalne jest obwinianie ofiary za jakiekolwiek molestowanie.

Psy są wychowane lepiej niż ludzie

Jeśli czteroletni pitbul rozumie słowo „nie”, nawet jeśli siedzi tuż przed smakowitym kąskiem, do którego aż się ślini, to dorosły człowiek tym bardziej powinien zrozumieć odmowę. Bez względu na to, jak druga osoba jest ubrana… Jak to możliwe, że proste zwierzę jest bardziej rozumne niż duża część dorosłych ludzi? – mówi dla HuffPost Bree Wiseman.

Autorka zdjęcia chce pokazać, jak zgubne jest obwinianie ofiar molestowania i gwałtów. Ma nadzieję, że takie posty pomogą podnieść świadomość społeczeństwa. Podkreśla, że jedyną osobą winną molestowania jest oprawca – bez względu na to, co miała na sobie ofiara. To on podejmuje świadomy wybór postąpienia wbrew swojej ofierze i właśnie on za ten czyn powinien być osądzany.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments