Mumia psa powraca

fot. YouTube

Naukowcy z Meksyku zbadają naturalnie zmumifikowane szczątki psa sprzed 1000 lat znalezione w jaskini Cueva de la Candelaria w stanie Coahuila.

To jedyna taka mumia (ok. 42 cm długości i 22 cm wysokości) odnaleziona na terenie Meksyku – inne zmumifikowane psy odkryto dotąd na terenie Egiptu i Peru. Specjaliści z meksykańskiego National Institute of Anthropology and History (INAH) chcą przeprowadzić badania radiograficzne, które mogą wykazać, czy zwierzę odniosło jakieś rany i jaka była przyczyna jego śmierci. Z kolei badania DNA, czaszki, kości i zębów oraz te prowadzone za pomocą radioaktywnego izotopu węgla pozwolą określić przynależność gatunkową i precyzyjniej wskazać wiek.

 

Sugestia, że mumia liczy ok. 1000 lat, wynika z tego, że została odnaleziona wraz z licznymi szczątkami ludzkimi i przedmiotami takimi jak łuki, tkaniny i kosze, które pochodzą z lat 800-1200. Eksperci są przekonani, że pies ten był udomowiony przez miejscowe plemię i wykorzystywany w wyprawach łowieckich. Badania nad mumią psa wzbogacą też wiedzę o obrządkach pogrzebowych ówczesnych mieszkańców tych terenów.  

Mumię psa po raz pierwszy odkryto w 1953 r., ale dotąd znajdowała się w prywatnych rękach, co uniemożliwiało przeprowadzenie badań. Dopiero teraz trafiła do zbiorów archeologicznych INAH. KO, MC

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments