Myśl jak pies!

fot. Shutterstock

Wyobraź sobie, że podczas nocnej burzy twój pies budzi cię skomleniem. Przerażony przybiega, cały się trzęsie. Ty mówisz mu, że nic się nie dzieje, pocieszasz go i przytulasz. Myśląc po ludzku – uspokoiłeś go. Ale myśląc po psiemu – pochwaliłeś go za reakcję lękową i utrwaliłeś jego strach przed burzą.

Aby takich błędów unikać, trzeba uruchomić wyobraźnię, zadać sobie trochę trudu i sytuację przeanalizować z punktu widzenia psa. Warto spróbować to zrobić!

Żyj chwilą

Pies żyje tu i teraz, nie analizuje przeszłości ani nie planuje nic na kolejny tydzień. Może się to wydawać oczywiste, ale skupmy się przez chwilę na tym, co się dzieje dokładnie w tym momencie i jakie informacje może przetwarzać pupil. A więc tak: z kuchni dolatuje zapach obiadu, w bloku obok szczeka pudel, piętro niżej ktoś trzasnął drzwiami, dzwoni telefon… To elementy otoczenia, które pies przyswaja, a które my, ludzie, zwykle bagatelizujemy. Ale by lepiej zrozumieć swego pupila, naśladuj jego sposób myślenia i świadomie odbieraj bodźce z otoczenia – dźwięki i zapachy – a zdziwisz się, na ile rzeczy zupełnie nie zwracasz uwagi.

Naucz się mowy ciała

Psy komunikują się ze sobą – i z tobą również, choć może o tym nie wiesz – za pomocą ciała, to znaczy ruchami głowy, oczu, uszu, języka… Warto poznać ten język i go naśladować. Kiedy pies nie patrzy ci w oczy, unika kontaktu wzrokowego, prawdopodobnie się boi, jest niepewny. Gdy szybko się oblizuje, zapewne jest zdenerwowany. Tzw. sygnałów uspokajających jest wiele i są one różnorodne, ale uważnie obserwując swojego psa i dodatkowo inne czworonogi (np. na spacerach), można się zorientować, co owe sygnały oznaczają. To znacznie ułatwia komunikację z pupilem. Trzeba się tylko otworzyć na to, co w danej chwili chce nam przekazać.

Świadomie korzystaj ze swojego ciała

Jeśli nie chcesz, by pies np. wszedł do kuchni, stań z szeroko rozstawionymi nogami – taka zdecydowana postawa oznacza dla psa „szlaban”. Jeżeli nie chcesz, by na ciebie skakał podczas powitania, odwróć się tyłem do niego i skrzyżuj ręce – okażesz w ten sposób dezaprobatę takiego zachowania. Pies nie rozumie słów, które do niego mówisz (oczywiście poza znanymi mu komendami), natomiast doskonale zna się na mowie ciała. I warto to wykorzystać!

Okaż spokój

Twój pies oczekuje od ciebie wskazówek, jak należy reagować. To twoje zachowania i emocje pokazują mu, jak ma postąpić w danej sytuacji. Bądź więc dla niego spokojnym, zrównoważonym przewodnikiem, a i on taki będzie. Gdy na spacerze mijacie innego psa, a ty się tym denerwujesz, twój pupil zapewne zareaguje równie nerwowo. Jeżeli jednak zachowasz spokój, pies uzna twoją reakcją za wzorcową i wartą zastosowania. Podobnie spokojnego zachowania oczekuj też od niego – zwykle w domu zwracamy na psa uwagę wtedy, gdy szczeka lub czegoś się domaga. Nagradzamy w ten sposób takie zachowania. A gdyby tak podejść do psa i pochwalić go za to, że po prostu grzecznie leży? Raczej nie przychodzi nam to zbyt często do głowy, a szkoda…

Bądź przewidywalny

Psy są przewidywalne, a przy tym rządzą nimi rytuały. I ty taki bądź! To zwiększy zaufanie twojego psa do ciebie, bo będzie wiedział, czego się po tobie spodziewać. Nie możesz raz pozwalać pupilowi wchodzić na łóżko, a innym razem go za to karcić. Ustal zasady i się ich trzymaj – czy nie tego przypadkiem oczekujesz od psa, kiedy wpajasz mu, że nie należy załatwiać się w domu?

Wykaż się wyrozumiałością

I ludziom, i psom zdarzają się lepsze i gorsze dni. Pies nie zawsze cię posłucha, czasem może mieć ochotę na psoty, gdy ty marzysz o odpoczynku, albo spać cały dzień gdzieś w kącie, kiedy ty zaplanowałeś długi spacer. Pies to żywa istota, nawet ten najlepiej wyszkolony czworonóg nie jest robotem – warto o tym pamiętać. I nie wściekać się, gdy pupil nie zawsze zachowuje się idealnie, a traktować go jak przyjaciela, któremu przecież wiele jesteśmy w stanie wybaczyć. Taką postawą zasłużymy na szacunek, którym pies będzie nas obdarzał każdego dnia.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments