Na Węgrzech naukowo o psach


W Budapeszcie odbyła się pierwsza na świecie konferencja naukowa poświęcona psowatym Canine Science Forum, zorganizowana przez wydział etologii uniwersytetu im. Loránda Eötvösa.

Swoje prace przedstawili naukowcy z 26 krajów świata – z Europy, Azji, obu Ameryk oraz Australii. Kilkuset słuchaczy zapoznało się z 40 prezentacjami. Poruszana rozmaite zagadnienia – od genetycznych, przez badania nad grupami społecznymi oraz zdolnościami poznawczymi psowatych, po ewaluację i resocjalizację psów schroniskowych. Naukowcy co raz częściej interesują się więziami emocjonalnymi między zwierzętami, a do nauki nowych zachowań stosują… kliker! Z powszechną krytyką spotkały się sporadyczne przypadki stosowania słownictwa związanego z tzw. „teorią dominacji” – na przykład badacze wilków domagają się, by przestać używać słowa „stado” w odniesieniu do wilków, lecz mówić o rodzinie, gdyż to słowo dużo lepiej oddaje charakter relacji w grupie wilków, a także psów. – Chcemy rozszerzyć zakres tematów poruszanych w czasie przyszłych konferencji, lecz zależy nam też na tym, by Canine Science Forum zachowało swój naukowy charakter – powiedział na zakończenie jeden z organizatorów dr Ádám Miklósi w odpowiedzi na sugestie uczestników, by poruszać więcej tematów związanych ze szkoleniem psów.
Wykłady podczas konferencji wygłaszali m.in. dr Jane Packard (na temat wilków), autorzy bestselerów o psach prof. Vilmos Csányi i dr James Serpell, dr Sabina Nowak (na temat ochrony wilków w Polsce) oraz prof. Marc Bekoff (emocje u zwierząt i ich prawa w kontekście eksperymentów naukowych). Odbywały się też pokazy paraagility, tańca z psem i pracy psów policyjnych.
Oprócz Sabiny Nowak Polskę reprezentowali prof. Tadeusz Jezierski pracujący od wielu lat nad korzystaniem z pomocy psów do wykrywania chorób nowotworowych u ludzi oraz lekarz weterynarii i behawiorystka Jagna Kudła, która przedstawiła swoje badania nad agresją u starszych psów.
Następne Canine Science Forum ma się odbyć w 2010 r. w Wiedniu. MU

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments