Nadzieja umiera ostatnia – uczy sparaliżowana pitbulka Elsa


Tym, co przeszła czteroletnia pitbulka Elsa z Vancouver w Kanadzie, można by obdzielić kilka psich życiorysów. A ona mimo to jest jednym z najpogodniejszych psów – jak mówi jej opiekunka Kelly Dann – a do tego, choć sama z trudem się porusza, pomaga ludziom jako pies terapeuta.

Pitbulka Elsa nie stroniła od zabaw, ale pewnego dnia przewróciła się i już nie wstała. Okazało się, że doszło do porażenia rdzenia kręgowego. Choroba ta polega na blokadzie naczyń krwionośnych w rdzeniu kręgowym. W efekcie zwierzę nie może się poruszać. – Czułam, że Elsa nas potrzebuje i że to pomoże jej wrócić choć częściowo do zdrowia – powiedziała „Global News” Kelly Dann. – Nie tracę wiary w nią i ona też wiary nie traci.

To ciężkie, ale nie pierwsze trudne doświadczenie Elsy. Jej historią Kelly Dann podzieliła się na www.furever.ca.  Elsa i 26 innych szczeniąt została w 2010 roku uratowana przez SPCA. Wszystkie zwierzaki były niedożywione, zarobaczone, miały świerzb i schorzenia układu oddechowego. Od urodzenia szczęście nie uśmiechało się więc  do pitbulki. Wyleczona i odżywiona została w wieku pięciu miesięcy adoptowana z HugABull Rescue and Advocacy Society przez Kelly Dann. Pogodna, zawsze gotowa do spacerów po lasach i łowienia ryb ze swym opiekunem Elsa, gdy miała rok, utraciła władzę w łapach. Jej opiekunowie zdecydowali, że poddadzą ją rehabilitacji. Trwała ona 16 miesięcy i wymagała poświęcenia i cierpliwości zarówno ze strony Kelly, jak i Elsy. Efekty są jednak tego warte. Suczka – choć niezgrabnie i czasem z pomocą opiekunów – nauczyła się na nowo chodzić.

– Elsa tak łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi i jest tak pogodna, że pomyślałam, iż mogłaby stanowić inspirację dla osób znajdujących się w podobnej jak ona sytuacji  – mówi Kelly Dann. I w ten sposób suczka stała się żywym dowodem na to, że nigdy nie należy tracić nadziei i że wytrwałość popłaca.  Co wtorek odwiedza ze swą opiekunką pensjonariuszy GF Strong Rehabilitation Centre w Vancouver. Wielu z nich podobnie jak ona jest sparaliżowanych w związku z problemami z rdzeniem kręgowym.  Wszyscy z niecierpliwością czekają na swą czworonożną certyfikowaną terapeutkę, która przyjeżdża do nich na specjalnie skonstruowanym wózku, ponieważ takich wypraw nie byłaby w stanie odbywać na własnych łapach. Obecność Elsy sprawia, że na twarzach wielu chorych gości dawno tam nieobecny uśmiech.

Oprócz tego wszystkiego Elsa jest też wspaniałą ambasadorką swojej rasy, a także psów schroniskowych. Otrzymała tytuł Animal Hero Award 2013 przyznawany przez British Columbia SPCA. MC

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments