Narząd Jacobsona – dlaczego jest taki ważny?

fot. Shutterstock

Narząd Jacobsona, zwany też narządem lemieszowo-nosowym znajduje się wewnątrz jamy nosowej po obu stronach przegrody. Odpowiada za węch - jeden z najważniejszych zmysłów czworonogów.

Narząd Jacobsona występuje u wielu zwierząt i służy do analizy chemicznej. Nie ma nic wspólnego z „normalnym” węchem. Pozwala rozpoznawać feromony płciowe i socjalne, wpływające na instynktowne reakcje organizmu.

Narząd Jacobsona u psów

Znajduje się w nosie po obu stronach przegrody. U psów ma ujście do jamy ustnej w postaci dwóch kanalików (na podniebieniu psa za górnymi siekaczami możemy zauważyć mały wzgórek).

Posługujące się nim samce kotowatych i kopytnych zadzierają głowę i unoszą górną wargę, wciągając powietrze. Psy robią to inaczej: liżą mocz suczki, a potem „mlaszczą”, aż na pysku pojawi się piana. W ten sposób wprowadzają cząsteczki zapachowe do narządu lemieszowo-nosowego.

Z racji tego, że narząd Jacobsona znajduje się się też w jamie ustnej, zapach u psów dociera obiema drogami. Zadaniem tego narządu jest umożliwienie zbierania innych informacji zapachowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments