Dlaczego nie wolno zakopywać zmarłych psów nawet we własnym ogrodzie?

fot. Shutterstock

Zakopywanie zmarłych psów w lesie czy na prywatnym terenie nie tylko jest prawnie zabronione. Zwłoki czworonogów mogą być szkodliwe dla środowiska!

Wbrew marzeniom każdego psiarza domowe czworonogi nie żyją zbyt długo. Każdy doświadczony opiekun psa choć raz musiał pożegnać swojego pupila. Osoby, które zmuszone były rozstać się ze swoim przyjacielem, stają nieraz przed bolesnym dylematem – jak należycie uczcić swojego zmarłego psa po śmierci? Naturalnym postępowaniem w naszej kulturze byłoby urządzenie czworonogowi pogrzebu i stworzenie upamiętniającego go grobu w miejscu jego pochówku. Jednak takie rozwiązanie nie jest w naszym kraju legalne. Zakopywanie zmarłych psów w lesie, czy nawet na terenie własnej posesji i w prywatnym ogrodzie zabronione jest przez polskie prawo.

Ma to jednak swoje uzasadnienie. Dlaczego urządzanie psu pogrzebu w ustronnym miejscu jest nielegalne i jakie konsekwencje może ze sobą nieść? Jakie są alternatywy dla opiekunów, którzy nie chcą oddawać zwłok przyjaciela do utylizacji?

Zakopywanie zmarłych psów jest szkodliwe dla środowiska!

Urządzanie zmarłemu czworonogowi pogrzebu we własnym ogrodzie wielu opiekunom może wydawać się właściwym postępowaniem. Wszak to w tym miejscu ich ukochany pupil przez większość swojego życia czuł się szczęśliwy! Jednak umieszczanie psich zwłok w ziemi może wyrządzić ogromne szkody w środowisku. Szczególnie, jeśli zmarły psiak nie odszedł samodzielnie, tylko został uśpiony u weterynarza.

Psiaki, które poddaje się eutanazji, odchodzą szybko i bezboleśnie. Dzieje się to za sprawą ogromnej, silnie skoncentrowanej dawki anestetyków. Używany w tym celu fenobarbital, będący silną trucizną dla ludzi i zwierząt, pozostaje w ciele zmarłego psa jeszcze przez rok. W tym czasie wszystkie zwierzęta, jakie będą miały kontakt z zakopanymi w ziemi zwłokami naszego czworonoga, narażone są na zapadnięcie w śpiączkę lub nawet śmierć. Znana jest historia teriera, który wykopał pochowaną w ogródku mysz uśpioną u weterynarza z powodu choroby. Po zjedzeniu znalezionego gryzonia psiak spędził tydzień w klinice, gdzie weterynarze starali się go uratować. Dzięki szybkiej reakcji opiekunki zwierzak przeżył. Jednak dzikie zwierzęta mogą nie mieć tyle szczęścia…

Zwłoki pochowanych psiaków mogą być także niebezpieczne z innych względów. Ciała czworonogów, które odeszły z powodu parwowirozy lub innych poważnych chorób zakaźnych, jeszcze przez długi czas potrafią być przyczyną zachorowań na te groźne dla życia przypadłości. Niektóre psie choroby przenoszą się w błyskawicznym tempie i groźne są przede wszystkim dla szczeniąt.

grób
fot. Shutterstock

Co można zrobić, by oddać szacunek zmarłemu przyjacielowi?

Proponowane przez lecznice weterynaryjne rozwiązanie polegające na oddaniu ciała psa do utylizacji wielu osobom wydaje się bezduszne. Na szczęście istnieje możliwość innego postąpienia z ciałem zmarłego przyjaciela.

Kremacja

Kremacja to proces, podczas którego ciała zmarłych spalane są na popiół. Otrzymane w ten sposób prochy są sterylne, można je więc zarówno przechowywać w urnach, jak i zakopać lub symbolicznie rozrzucić w miejscu, które miało szczególne znaczenie dla zmarłego. Tego typu usługi są coraz bardziej dostępne także dla opiekunów psów. W Polsce istnieje kilka profesjonalnych krematoriów dla zwierząt domowych. Usługi takich miejsc wciąż jednak należą do wyjątkowo drogich – za indywidualną kremację średniej wielkości czworonoga trzeba zapłacić 690-790 zł. Krematoria dla zwierząt oferują także specjalne urny, biżuterię z prochami zwierzęcia czy pamiątkowy odcisk łapy.

urny
fot. Shutterstock

Cmentarze dla zwierząt

Coraz popularniejsze stają się także usługi oferowane przez cmentarze dla zwierząt. Za stosowną opłatą (ok. 400 zł) istnieje możliwość pochowania zmarłego zwierzęcia w wydzielonym, indywidualnym grobie opatrzonym ozdobnym nagrobkiem.

Profesjonalny pochówek zwierzęcia zapobiega zanieczyszczeniu środowiska środkami stosowanymi podczas eutanazji i roznoszeniu chorób. Z tego rozwiązania korzysta wielu opiekunów psów, którzy chcą zachować pamięć o swoim czworonożnym przyjacielu.

Nie zakopuj zmarłego zwierzęcia!

Istnieje kilka bezpiecznych sposobów, by oddać należyty szacunek ukochanemu pupilowi po śmierci. Nie należy więc zakopywać jego zwłok w ogrodzie czy lesie i w ten sposób narażać okoliczne zwierzęta na zatrucie czy choroby. Pamiętajmy o tym!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments