Nie złość się na psa, gdy otrzepuje się z wody


Twojemu psu, gdy jest mokry, potrzeba kilku milisekund, by potrząsając skórą, pozbył się aż 70 proc. wody ze swojego futra – stwierdzili amerykańscy naukowcy Georgia Institute of Technology.

Adiunkt David Hu i absolwent uczelni Andrew Dickerson wykorzystali do obserwacji ruchu 33 różnych zwierząt szybkie kamery. Przyglądali się za ich pomocą m.in. pięciu rasom psów. Odkryli dzięki temu przyczynę tak wielkiej skuteczności czworonogów w osuszaniu swej sierści. Okazało się, że o ile kręgosłup psa może się poruszać w każdym kierunku o 30 stopni, to już jego luźna skóra o całe 90 stopni. Naukowcy sprawdzali też, z jaką prędkością otrzepują się m.in. psy, niedźwiedzie, kangury i myszy. Im mniejszy ssak, tym jego futro wchłania proporcjonalnie więcej wody i tym szybciej musi się on otrzepywać. Na przykład mysz rusza się wtedy 27 razy na sekundę, a niedźwiedź grizzly cztery razy na sekundę.

Pies, który by się nie pozbywał wody z futra, czułby się jak człowiek, który zmókł i musi siedzieć w mokrych rzeczach.

 

Co ciekawe, te wszystkie odkrycia przydadzą się człowiekowi, naukowcy zamierzają bowiem wykorzystać je podczas konstruowania sprawniejszych pralek i suszarek do włosów. A w przyszłości może wymyślą samoosuszające się kamery. Kiedy więc następnym razem pies zrobi ci prysznic po przyjściu ze spaceru w deszczu, nie narzekaj, bo może za parę lat dzięki niemu będziesz suszyć włosy w kilka milisekund. MC


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments