Obowiązkowe czipowanie psów w końcu stanie się rzeczywistością?


W Aleksandrowie Łódzkim doszło niedawno do otrucia szczeniąt. Teraz gmina chce wprowadzić obowiązkowe czipowanie psów, by uniknąć kolejnych takich sytuacji.

Na początku sierpnia w Saniach pod Aleksandrowem Łódzkim znaleziono cztery otrute i skrajnie zapchlone szczeniaki. To tragiczne wydarzenie skłoniło urzędników do tego, by rozważyć wprowadzenie obowiązku elektronicznego znakowania zwierząt. Dzięki niemu w przyszłości w takich sytuacjach łatwiej będzie namierzyć właściciela. Obowiązkowe czipowanie psów ma nieść ze sobą liczne ulgi dla opiekunów oznakowanych zwierząt.

Przypadek otrutych szczeniaków otworzył oczy urzędnikom

Ustalenie właściciela otrutych i porzuconych w lesie psiaków nie było łatwe. Za wskazanie sprawcy otrucia gmina początkowo wyznaczyła nagrodę w wysokości 2000 zł, jednak szybko wzrosła ona do 8000 zł. Urzędnicy przygotowali także plakaty rozdawane mieszkańcom, którzy proszeni byli o ich rozwieszanie. Dopiero po dwóch tygodniach od znalezienia otrutych szczeniaków udało się ustalić ich właściciela. Byłoby to o wiele prostsze, gdyby zwierzaki były zaczipowane.

Uwaga !!! ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI. UDOSTĘPNIAJCIE !!!!Pilnie poszukiwane osoby, które rozpoznają te 4 szczeniaki. Zostały one wyrzucone w lesie w okolicy Sań. Szczeniaki wg. wstępnej oceny weterynarza zostały wcześniej otrute. 2 z nich są w bardzo ciężkim stanie.Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego wyznaczył 2000 zł nagrody dla osoby, która wskaże właściciela zwierząt. Szczeniaki mają ok. 6-7 miesięcy. Rokowania są bardzo ostrożne. Na miejscu była Policja. Bardzo dziękujemy mieszkańcom Sań za pomoc i natychmiastową reakcję na krzywdę i cierpienie tych zwierzaków.Sprawę prowadzi Komisariat Policji w Aleksandrowie Łódzkim. (42) 613-75-60 oraz Pełnomocnik Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego ds. Zwierząt ( 42) 270-03-21.

Publiée par Sos Zwierz sur Lundi 5 août 2019

Jak się okazało, mężczyzna z gminy Aleksandrów Łódzki na terenie swojej posesji trzymał jeszcze 13 innych zwierząt, w tym kolejne dwie suczki i matkę całego miotu. Po interwencji policji pod jego opieką zostały tylko cztery zwierzęta, a te odebrane czekają na nowych właścicieli w bezpiecznym miejscu. Policja prowadzi postępowanie w sprawie znęcania się nad zwierzętami. Trzy szczeniaki doszły już do siebie dzięki opiece Fundacji Psiakowo. Niestety jedna z suczek nie przeżyła. Pozostałe mają się coraz lepiej i czekają na adopcję w schronisku Fundacji.

W Aleksandrowie zaczipowanych jest około 90 procent zwierząt. Ale, jak pokazał ostatni dramatyczny przykład, musimy jeszcze bardziej się postarać, żeby zapewnić psom bezpieczeństwo. Te otrute zwierzaki nie były zaczipowane. Ich właściciel tłumaczył się niewiedzą, brakiem świadomości. Ale nie oszukujmy się – obowiązek humanitarnego traktowania zwierząt to nie jest wiedza tajemna – mówi burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.

Czy obowiązkowe czipowanie psów zostanie wprowadzone?

Gmina Aleksandrów Łódzki wyjątkowo troszczy się o psy i koty. Urzędnikom udało się niemal całkowicie wyeliminować problem bezdomności zwierząt. Opiekunowie mogą także liczyć na bezpłatną sterylizację i szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Dodatkowo mamy program dla psów seniorów. Każdy adoptowany pies, który ma powyżej dziesiątego roku życia, ma dożywotnio zapewnioną opiekę weterynaryjną i karmę – powiedział „Wyborczej” burmistrz Jacek Lipiński.

Po tragicznej sprawie otrutych szczeniaków gmina chce dodatkowo wprowadzić obowiązek czipowania psów, które zwiększy bezpieczeństwo tych zwierząt i ułatwi ich monitorowanie. Rada miejska rozpoczęła już współpracę z prawnikami, by znaleźć przepis, który pozwoli na stworzenie obowiązku elektronicznego znakowania psów. Jeśli nie uda się prawnie wymusić na opiekunach zwierząt ich czipowania, gmina ma zamiar wprowadzić podatek od nieoznakowanych czworonogów. Opiekunom zaczipowanych zwierzaków będą natomiast przysługiwać różne zniżki i przywileje w ramach „Karty Przyjaciela Zwierząt”.

obowiązek czipowania psów
fot. www.sos-zwierz.pl

Aby zaczipować zwierzę w gminie Aleksandrów Łódzki, opiekun nie musi być zameldowany na jej terenie – ważne jest miejsce przebywania zwierzęcia. Oznaczone w ten sposób psiaki nie podlegają żadnemu opodatkowaniu ani opłatom, a ich opiekun otrzymuje certyfikat uprawniający do bezpłatnych szczepień. Podczas czipowania dane wprowadzane są bezpłatnie do bazy www.cbdzoe.pl. Na terenie gminy odbywa się także darmowe czipowanie bezpośrednio w domach. Więcej informacji o darmowym czipowaniu psów w gminie Aleksandrów Łódzki można znaleźć pod tym linkiem.

A jak to wygląda w waszych gminach?

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments