Obroża uzdowa – alternatywa dla kolczatki


Często mimo naszych starań pies jest nieposłuszny, szczególnie podczas spacerów. Sklepy oferują wiele akcesoriów, które mogą się okazać pomocne, wśród nich - obroże uzdowe

Obroża uzdowa niczym nie przypomina zwyczajnej obroży. Jest natomiast nieco podobna do ogłowia, które zakładamy koniowi, co oznacza, że nie zakładamy jej psu na szyję lecz na głowę. Obroża swym wyglądem przypomina ósemkę wykonaną z dwóch kawałków mocnej lecz miękkiej tekstylnej taśmy. Występuje w rozmiarach S, M, L, XL, w różnych kolorach. Jedno z kółek ósemki zakładamy psu na pysk i za pomocą ściągacza dopasowujemy je do rozmiarów kufy. Drugie kółko ósemki spinamy plastykowym klipsem na głowie tuż za uszami czworonoga. Wystarczy jeszcze przypiąć smycz do okucia znajdującego się pod pyskiem psa, i możemy wyruszać na spacer.

Dla psów uległych
Z obroży uzdowej korzystamy tak jak z innych obroży, w tym zaciskowych i kolczatek. Jeśli pies zaczyna ciągnąć, wydajemy rozkaz, np. równaj, i pociągamy smycz w kierunku odwrotnym niż strona, po której kroczy nasz podopieczny, po czym natychmiast smycz luzujemy. Chodzi o to, by wyrobić u psa skojarzenie komfortu w sytuacji gdy idzie grzecznie, kontrastującego z przykrością, która go spotyka w przypadku ciągnięcia na smyczy. W ten sposób, po kilku dniach ćwiczeń możemy nauczyć psa chodzenia przy nodze. Musimy być jednak konsekwentni również podczas przebywania z nim w domu, by nasz podopieczny nie miał najmniejszych wątpliwości, kto jest szefem stada, co jest naturalnym warunkiem jakiegokolwiek posłuszeństwa.

Obroża uzdowa jest ciekawą alternatywą dla kolczatek i obroży zaciskowych, dlatego może stać się obiektem zainteresowania osób preferujących łagodniejsze metody szkolenia. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do kolczatki, nawet w wypadku nieprawidłowego użycia, nie może zranić ani w inny sposób uszkodzić psa. Oprócz tego, możemy ją stosować u czworonogów w każdym wieku, nawet u szczeniaków. Ponadto, nadaje się dla psów każdej wielkości. Niestety jej zastosowanie ogranicza się wyłącznie do nauki podstawowego posłuszeństwa, i w przeciwieństwie do kolczatek jest skuteczna tylko podczas szkolenia psów niezbyt agresywnych i stosunkowo uległych.

Funkcja kagańca
Nieco trudniej przyzwyczaić psa do noszenia obroży uzdowej niż normalnej, zaś część czworonogów nie jest w stanie jej zaakceptować wcale. Kolejnym minusem jest to, że po odpięciu smyczy, obroża staje się bezużyteczna. Dlatego też, aby zapewnić sobie lepszą kontrolę nad czworonogiem powinniśmy dodatkowo zakładać mu na szyje normalną obrożę, by w razie potrzeby mieć możliwość skutecznego uchwycenia pupila. Z drugiej strony, niezaprzeczalnymi zaletami obroży uzdowych jest to, że nie wymagają one od opiekuna użycia tak dużej siły, jak tradycyjne obroże, zaciskowe i kolczatki. Może mieć to znaczenie dla osób słabszych fizycznie oraz starszych. Oprócz tego obroża uzdowa, z racji swej konstrukcji, częściowo pełni funkcję kagańca, co z pewnością przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa oraz zjedna nam przychylność straży miejskiej.