Owczarek z łańcuchem wrośniętym w szyję cierpiał latami

fot. Facebook / DTuAniKlubDajGlos

Przez kilka lat próbował uwolnić się z grubego łańcucha, który każdego dnia, tygodnia, miesiąca i roku boleśnie wrzynał się w jego poranioną szyję. Starł sobie zęby, próbując przegryźć metal. Owczarek Cywil, bo o nim mowa, nie dał rady sam uwolnić się z tego koszmaru. Na szczęście pomógł mu los.

Wszystko zaczęło się od tego, że Ania i Agata z Domu Tymczasowego u Ani – Klubu Daj Głos wraz Krystyną z Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt Reks miały przeprowadzić interwencję pod Malborkiem. Chodziło o dwa zaniedbane, wychudzone psy, bez dostępu do wody, karmione tylko kaszą i to od czasu do czasu.

Jakiś czas wcześniej jednemu z psów – w typie husky – właściciele kupili obrożę i dłuższy łańcuch, bo ktoś zwrócił im uwagę, że uwiąz o długości 1,5 m jest zdecydowanie za krótki.

Wygłodzony husky
fot. Facebook / DTuAniKlubDajGlos

W głębi obejścia był jeszcze Cywil – pies w typie owczarka niemieckiego. To, co zobaczyły interweniujące wolontariuszki, nie mieściło się w głowie. Opisały to tak:

Pies w małym kojcu, na metrowym łańcuchu, którym jego szyja była opasana. Łańcuch wrósł w skórę na karku. Pies dosłownie brodzący w swoich fekaliach, zaklejony swoimi odchodami, wychudzony, wyniszczony. Cierpiał, cichutko skomląc, patrząc, jak codziennie jego tęga pani przechodzi i nawet nie spojrzy na niego… Za jego budę robiło kilka zbitych desek (pies spędził w takich warunkach kilka lat).

Podczas próby zdjęcia łańcucha Cywilowi, okazało się, że wrósł on w jego szyję. Bo zwierzak nie miał żadnej obroży. Jedynie kawał łańcucha pełnił jej funkcję. Trudno sobie nawet wyobrazić, co przez te wszystkie lata przeżywał Cywil. I trudno się dziwić, że próbował przegryźć łańcuch, by się uwolnić od cierpienia. Podczas tych prób zupełnie starł sobie zęby.

W tej sytuacji pies w typie siberian husky Max i zwierzak w typie owczarka niemieckiego Cywil zostały natychmiast odebrane i przewiezione do przychodni weterynaryjnej, gdzie została im udzielona fachowa pomoc.

Owczarek Cywil
fot. Facebook / DTuAniKlubDajGlos

Cywil musiał zostać poddany narkozie, by można było usunąć wrośnięty łańcuch. Okazało się też, że ma powiększoną wątrobę i śledzionę, a tylne łapy bolą go bardzo w wyniku tego, w jakich warunkach przebywał. Czekają go kolejne zabiegi chirurgiczne. Musi mieć usuniętą zniekształconą skórę na karku. Najpierw jednak przejdzie terapię antybiotykową i zostanie odżywiony.

Szyja owczarka po zdjęciu łańcucha
fot. Facebook / DTuAniKlubDajGlos

Niebywałe jest to, że po takich przejściach Cywil, gdy został nakarmiony, napojony i wygłaskany, zaczął się zachowywać bardzo przyjaźnie i szukać kontaktu z człowiekiem. Podobnie zareagował Max (choć jest on bardzo pobudzony). Właściciele twierdzili, że oba psy są agresywne. No cóż, oni też pewnie byliby agresywni, gdyby cierpieli głód na półtorametrowym łańcuchu…

Cywil po zabiegu
fot. Facebook / DTuAniKlubDajGlos

Max trafił do domu tymczasowego, a Cywil do hoteliku dla zwierząt. Na ich utrzymanie i konieczne zabiegi weterynaryjne potrzebne są pieniądze. Jeśli możecie pomóc wolontariuszom, przekażcie karmę lub darowiznę.

Cywil na spacerze
fot. Facebook / DTuAniKlubDajGlos

MAX

kontakt: Ania, tel. 791 295 465

darowizna: Alior Bank 66 2490 0005 0000 4000 6374 4246
z dopiskiem: dla Maxa

CYWIL

kontakt: Krysia, tel. 666 386 567

darowizna: Bank BGZ S.A. 96 2030 0045 1110 0000 0148 9170
z dopiskiem: dla Cywila

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
irminazalewska@onet.eu
4 lat temu

taki oprawca powinien obowiązkowo zapłacić za leczenie i otrzymać dożywotni zakaz trzymania jakichkolwiek zwierząt. Wsadzanie do więzienia nie da takich rezultatów jak bezwzględne ściągnięcie kary pieniężnej.

elvo
elvo
4 lat temu

szKoda słów. Ciemnota i zwyrole mają się dobrze m.in. w Polakowie. Czekam na werdykt z niecierpliwością ale i ze sceptyzmem. Hmmm, coś słyszałam o podwyżce kar od nowego rządu?