22.05.2018
Dlaczego palenie papierosów przy psie to zły pomysł?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt zdecydowanie zachęca do rzucania palenia. Czy to naprawdę aż tak złe?
fot. Shutterstock
Bardzo dużo wspomina się o tym, jak bierne palenie wpływa na osoby, które znajdują się w pobliżu palaczy. Jednak wciąż ten problem jest umniejszany, jeśli o zwierzęta domowe. Chociaż palenie już od dawna nie jest w modzie, to wciąż bardzo dużo osób walczy z tym nałogiem. Palenie papierosów nie wpływa korzystnie ani na palących, ani osoby będące w pobliżu czy zwierzęta, które chcąc nie chcąc są zmuszone do bycia biernymi palaczami. A jeśli zależy ci na zdrowiu swojego pupila, to powinieneś rozważyć zerwanie z nałogiem, które wyjdzie na dobre nie tylko tobie, ale i twojemu otoczeniu. Palenie papierosów przy psie – to nie jest najlepszy pomysł. Dowiedz się, jak dym tytoniowy wpływa na zdrowie czworonoga.
Psi nos
Każdy wie, że psy mają zdecydowanie lepszy węch niż my. Im większy nos – tym czulsze powonienie. Co więcej, czworonogi na powitanie nie podają sobie nawzajem łapy, a obdarowują się porządną dawką obwąchiwania. Każdy właściciel zna również uczucie, kiedy jego pupil dotknie dłoni swoim mokrym nosem. Jak się okazuje, mokry nos ma swoją funkcję – mianowicie umożliwia jeszcze lepiej rozróżnić dochodzące do nozdrza zapachy. Więcej o potędze psiego nosa pisaliśmy TUTAJ.
Palenie papierosów przy psie i kocie
U psów i kotów, których właściciele są palaczami, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób. Dolegliwości, jakie mogą się pojawić to m.in. kaszel, astma, napady duszności, alergie czy łzawienie oczu. Co więcej, substancje toksyczne zawarte w dymie mogą uszkodzić system nerwowy zwierząt, przyczynić się do powstawania raka (szczególnie narażone są koty). Podobnie jak u ludzi dym papierosowy czyni także spustoszenie w układzie oddechowym i płucach.
Jeśli nie udaje ci się rzucić palenia, zadbaj przynajmniej, by twoje zwierzęta nie miały dostępu do papierosów lub tytoniu. Zjedzenie – nawet niedopałków – może doprowadzić do zasłabnięcia, a w skrajnych wypadkach nawet do zapadnięcia w śpiączkę lub śmierci czworonoga. Swoją drogą, zamiast po kolejnego papierosa, lepiej sięgnij po smycz i wyjdź z pupilem na spacer.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.05.2025
Co zrobić, gdy pies ucieka z ogrodu? Oto kilka przydatnych wskazówek!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Psie ucieczki potrafią nieźle zszargać nerwy niejednego opiekuna… Są także ogromnym niebezpieczeństwem! Co zrobić, gdy nasz pies ucieka z ogrodu?
undefined
30.04.2025
Trawa wypalona przez psi mocz? Wiemy, jak sobie z tym poradzić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli masz ogród, a twojemu psu zdarza się w nim załatwić, na pewno znasz ten problem, jakim jest „wypalona” trawa przez psi mocz. Czy można coś na to zaradzić?
undefined
27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
undefined