10 symptomów raka u psa


Przeczytaj, żeby zdążyć z leczeniem!

Nowotwór jest najczęstszym powodem śmierci psów powyżej 10. roku życia, jak wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Zapadają na niego także młodsze czworonogi. Jeśli więc chcemy cieszyć się długo towarzystwem naszych pupili, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by na czas zdążyć z leczeniem. Nie wpadajmy jednak w panikę, bo symptom to nie diagnoza, a tę może postawić tylko lekarz weterynarii, do którego powinniśmy się udać.

1. Wymioty i biegunka

Takie objawy (jeśli wiemy na pewno, że pies niczym się nie zatruł) mogą wskazywać na nowotwór przewodu pokarmowego. By go zdiagnozować, trzeba zrobić RTG, USG lub/i endoskopię.

2. Krwawienie niespowodowane wypadkiem

Jeśli psu leci krew z nosa, pyska, genitaliów lub odbytu, trzeba go zbadać, zwłaszcza jeśli jest to starszy zwierzak.

3. Kaszel

Suchy kaszel u starszych psów towarzyszy zwykle nowotworowi płuc, ale oczywiście nie dotyczy to wszystkich takich wypadków.

4. Kulawizny

W wypadku psów ras dużych i olbrzymich mogą wskazywać na raka kości i wtedy konieczne jest zrobienie badania RTG.

5. Gwałtowna utrata wagi

Jeśli pies nie jest na diecie, a jednak chudnie, wchodzi w grę rak, ponieważ wiele czworonogów na niego chorujących traci na wadze.

6. Powiększone węzły chłonne

Najłatwiej je zlokalizować za żuchwą i pod kolanem. Jeśli są powiększone, może to wskazywać na chłoniaka. Żeby to potwierdzić, trzeba przeprowadzić biopsję i badanie histopatologiczne.

7. Guzki na ciele

Nie wszystkie są groźne, ale te, które zmieniły kształt lub wielkość, owszem. Można je wykryć, gdy głaszczemy pupila. Każdy taki zmieniony guzek wymaga biopsji i badania.

8. Powiększony brzuch

Jednym z powodów może być rosnący guz, innym zaś krwawienie. Przeprowadza się w tym wypadku badania RTG lub USG, za pomocą których można potwierdzić lub wykluczyć istnienie zagrożenia.

9. Kłopoty z oddawaniem moczu, a także krew w moczu

Zwykle towarzyszą kamicy lub infekcjom dróg moczowych, ale jeśli nie ustępują w wyniku leczenia antybiotykami, trzeba wykluczyć nowotwór pęcherza, przeprowadzając biopsję i badanie histopatologiczne.

10. Brzydki zapach z pyska

Oprócz tego objawu na nowotwór jamy ustnej może też wskazywać zmiana sposobu gryzienia pokarmu i preferowanie przez psa miękkiego jedzenia. By stwierdzić, czy rzeczywiście pojawił się guz, wykonuje się badanie RTG.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
martyna2005
4 lat temu

mój pies miał większość z tych objawów

ewa
ewa
3 lat temu

Witam. Ja prosze o wskazanie gdzie znajduja sie wezly chlonne u psa.W necie nic nie ma,szukalam po „mapkach” anatomii psa ale o wezlach ani slowa.Prosze o pomoc.e

andrzej rutkowski
3 lat temu

Witam.
Mam pytanie do Panstwa;moj pies ma prawdopodobnie na 99%nowotwor jamy ustnej juz 5-6 miesiac,czytalem ze u owczarkow niemieckich wystapuje czesto tzw,rak płaskonabłonkowy.Pies moj ma problemy z jedzeniem ,oddychaniem,czy ktos wie ile jeszcze bedzie zył z tym rakiem?
Wywaliło mu prawa strone pyska bardzo,i widze jak to postepuje coraz bardziej,wiecej.mialem wiele owczarkow i nigdy zaden niemiał takiego typu raka.skad to sie bierze?z karmy? bardzo mi go szkoda,ma dopiero 6 lat.