Każda, z pozoru nawet niewinna zmiana skórna u psa może okazać się nowotworem... Jak wyglądają złośliwe zmiany skórne i co musisz zrobić, jeśli podejrzewasz u swojego psa raka skóry?
Nowotwory skóry stanowią około 30% wszystkich nowotworów występujących u psów. W większości przypadków zmiany na skórze psa mają charakter łagodny, jednak niektóre nowotwory skóry mogą szybko postępować i dawać przerzuty do innych narządów czworonoga. Dlatego opiekun, który zauważy guzek na skórze swojego psa, powinien jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Jakie są rodzaje raka skóry u psów i na czym polega leczenie guza skóry u psa?
Przyczyny skórnych nowotworów u psów
Skóra jest największym narządem w organizmie psa – jest także najłatwiejsza do obserwacji. Sprawia to, że nowotwory skóry u psów są rozpoznawane znacznie szybciej, niż choroby nowotworowe dotykające narządy wewnętrzne. W skórze i tkance podskórnej znajduje się wiele rodzajów komórek, które mogą być podatne na mutacje genetyczne będące przyczyną nowotworzenia. Dlatego w skórze i tkance podskórnej u psa rozwinąć się może wiele rodzajów nowotworów.
Do objawów nowotworów skóry u psa należą przede wszystkim przeróżne zmiany zlokalizowane w skórze i tkance podskórnej. Mogą mieć one postać zarówno powiększającego się, twardego guza, jak i niewielkiej, ciemnej plamki ukrytej pod sierścią. Początkowe stadia raka skóry u psa często nie powodują żadnych innych objawów. Jednak jeśli dojdzie do przerzutów komórek nowotworowych do innych narządów, u psa pojawić się mogą:
Takie objawy świadczyć będą o zaawansowanym procesie nowotworowym.
fot. Shutterstock
Najczęstsze nowotwory skóry u psów
Nowotwory u psów to zmiany łagodne i złośliwe. Mogą rozwijać się w skórze, tkance podskórnej, a także w mieszkach włosowych Do najczęściej występujących zmian nowotworowych na skórze psów należą:
mastocytoma (guz komórek tucznych),
histiocytoma,
rak płaskonabłonkowy,
tłuszczaki,
brodawczaki,
różnego rodzaju mięsaki,
czerniaki,
rak podstawnokomórkowy,
rak okolicy odbytowej,
włókniaki,
plazmocytoma.
fot. Shutterstock
Mastocytoma – guz z komórek tucznych
Mastocytoma to najczęstszy rodzaj nowotworu skóry występujący u psów. Większość guzów z komórek tucznych ma niski poziom złośliwości i rzadko daje przerzuty. Ten rak skóry szczególnie często występuje u starszych psów ras brachycefalicznych i umiejscawia się zazwyczaj na głowie, kończynach i tułowiu.
fot. Shutterstock
Histiocytoma
Histiocytoma to niezłośliwy rak skóry występujący często u psów młodych, poniżej 3 roku życia. Umiejscawia się zazwyczaj na głowie lub na kończynach zwierzaka i ma postać niewielkich, słabo owłosionych guzków skórnych. Histiocytoma bardzo często zanika samoistnie, jednak jeśli pojawi się u starszych psów, może ulec transformacji i nabrać charakteru złośliwego.
Tłuszczaki
Tłuszczak to łagodny nowotwór wywodzący się z tkanki tłuszczowej, umiejscowiony podskórnie. Tłuszczaki nie powodują u psa bólu, jednak mogą osiągać ogromne rozmiary i naciekać na okoliczne tkanki. W rzadkich przypadkach tłuszczak u psa może przerodzić się w wysoce złośliwy tłuszczakomięsak.
Brodawczaki
Brodawczaki to łagodne zmiany o różnym kształcie i różnej wielkości, umiejscowione zazwyczaj w okolicy pyska i na błonach śluzowych. U młodych psów są skutkiem nieprawidłowego rozrostu tkanki wywołanego przez wirusa brodawczaka i po pewnym czasie ulegają samoistnemu zanikowi. Brodawki mogą pojawiać się także u starszych psów – nie mają wtedy podłoża wirusowego.
Rak płaskonabłonkowy
Rak płaskonabłonkowy to szybko rosnący, agresywny nowotwór zlokalizowany na palcach u psów. Występuje najczęściej u starszych psów o czarnym umaszczeniu. Często daje przerzuty do węzłów chłonnych i płuc.
fot. Shutterstock
Mięsaki
Mięsaki tkanek miękkich to złośliwe nowotwory różnego pochodzenia. Do tej grupy zaliczyć można między innymi:
mięsaki histiocytarne,
naczyniakomięsaki,
włókniakomięsaki,
tłuszczakomięsaki.
Tego typu zmiany diagnozowane są najczęściej u psów starszych i dużych ras.
Czerniaki skóry
U psów występować mogą dwa rodzaje czerniaków skóry, czyli nowotworów wywodzących się z melanocytów. Dzieli się je na:
melanocytomy – łagodne nowotwory stanowiące 60-90% czerniaków skóry u psów. To ciemnobrązowe lub czarne twarde zmiany skórne o gładkiej powierzchni. Pojawiają się na tułowiu i kończynach, szczególnie między palcami.
czerniaki złośliwe – występują stosunkowo rzadko, jednak charakteryzują się silnym wzrostem i dużą złośliwością. Pojawiają się na powiekach, palcach i tułowiu.
Występują najczęściej u psów o czarnym umaszczeniu, zazwyczaj dorosłych i starszych, choć mogą pojawić się także u szczeniąt.
Włókniaki
Włókniaki należą do nowotworów łagodnych i pojawiają się najczęściej na bokach ciała lub kończynach psa w formie zwartych guzków pozbawionych sierści. Występują zazwyczaj u psów po 9. roku życia.
Rak podstawnokomórkowy
Guz podstawnokomórkowy to zazwyczaj łagodny i wolno rosnący nowotwór występujący u starszych zwierząt w formie niewielkiego, twardego guza zlokalizowanego na głowie lub szyi. Jest nieinwazyjny i rzadko daje przerzuty.
fot. Shutterstock
Rak okolicy odbytowej
Nowotwory okolicy odbytu u psów to zazwyczaj niezłośliwe gruczolaki gruczołów okołoodbytowych. Pojawiają się najczęściej u niekastrowanych samców w wieku około 10 lat. W okolicy odbytu u psa rozwinąć się mogą także umiarkowanie złośliwe nabłoniaki lub raki gruczołów okołoodbytowych oraz bardzo agresywne raki gruczołów apokrynowych.
Plazmocytoma tkanek miękkich
Plazmocytomy skóry to w większości guzy niezłośliwe. Mogą być zlokalizowane w różnych obszarach skóry – najczęściej pojawiają się na głowie lub na kończynach w formie niewielkiego, okrągłego zgrubienia pozbawionego sierści.
Jak określić rodzaj nowotworu skóry u psa?
Rozpoznanie rodzaju raka skóry u psa wymaga wykonania biopsji i przeprowadzenia badań cytopatologicznych. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa umożliwia pobranie komórek ze zmiany – na podstawie ich oceny określany jest rodzaj nowotworu i jego charakter. Diagnostykę należy poszerzyć także o RTG, które ukaże ewentualne przerzuty do narządów wewnętrznych, oraz badania krwi niezbędne do oceny ogólnego stanu zdrowia psa.
fot. Shutterstock
Leczenie raka skóry u psa
Najczęstszą metodą leczenia nowotworów skóry to chirurgiczne usunięcie zmiany nowotworowej u psa. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Guz zlokalizowany w skórze lub tkance podskórnej powinien być usunięty wraz z dużym marginesem zdrowej tkanki. Zmniejszy to ryzyko nawrotów i rozsiewania się komórek nowotworowych po organizmie psa. W przypadku guzów umiejscowionych na kończynach, szczególnie o wysokim stopniu złośliwości lub tworzących nacieki na okolicznych tkankach, konieczne może być amputowanie psu całej łapy.
fot. Shutterstock
Jeśli lokalizacja nowotworu nie pozwala na usunięcie zajętych tkanek z odpowiednim marginesem, psa można poddać chemioterapii lub radioterapii. Taka metoda może stanowić także uzupełnienie leczenia chirurgicznego, zmniejszając ryzyko nawrotów i przerzutów.
Rak skóry u psa – rokowania
W przypadku nowotworów skóry nie da się jednoznacznie określić szans na wyleczenie. Rokowanie zależeć będzie od lokalizacji guza na ciele psa, rodzaju raka i stadium zaawansowania choroby nowotworowej. Wczesne wykrycie zmiany nowotworowej o łagodnym charakterze i odpowiednie leczenie dają największe szanse na całkowite wyleczenie. Natomiast psy po operacji rozległych, złośliwych guzów mogą żyć zaledwie kilka miesięcy.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Ratunku, mój pies się drapie! Jak pomóc psu, którego wszystko swędzi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Zauważyłeś, że ostatnio twój pies się drapie, wylizuje sobie łapy lub intensywnie ociera się o meble, a jego skóra jest zaczerwieniona? Sprawdź, dlaczego pies się drapie i jak mu pomóc.
Gryzaki to za mało! Jak zadbać o zęby swojego psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przykry zapach z pyska i widoczny kamień to oznaka problemów, którym można było zapobiec... Czy wiesz, że aż 80% psów powyżej 2. roku życia cierpi na choroby przyzębia, a nieleczone infekcje mogą doprowadzić do chorób serca, wątroby, nerek? Jak pielęgnować uzębienie swojego zwierzaka, aby nie dopuścić do powstawania osadu oraz poważniejszych dolegliwości?
undefined
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata psów!