20.01.2024
Czarne rasy psów. Poznaj 5 ras psów o czarnej sierści
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czarne rasy psów wyróżniają się swoim wyglądem. Są eleganckie, ale też budzą podziw, a niekiedy – strach. Oto pięć ras, które warto znać, a które słyną z czarnego jak smoła umaszczenia!
fot. Shutterstock
Czarna maść występuje u wielu ras psów. Labradory, pudle, sznaucery, buldożki francuskie czy owczarki niemieckie to psy, które mogą mieć sierść czarną jak smoła. Inne psy, takie jak rottweilery, hovawarty, jamniki czy beaucerony mają często czarną sierść z brązowym podpalaniem. Istnieje jednak kilka ras, które występują wyłącznie w czarnym kolorze i nie mają żadnych kolorowych plam! Poznaj najciekawsze czarne rasy psów.
1. Czarne rasy psów! Czarny terier rosyjski
Ten ogromny, czarny jak smoła pies jest pewny siebie, czujny i opanowany. Zdecydowany charakter czarnego teriera czyni go doskonałym psem obronnym i strażnikiem. Jednak ze względu na silne przywiązanie do opiekuna, pies tej rasy nie nadaje się do trzymania w kojcu czy na podwórku. Falująca i gęsta sierść tego ogromnego teriera wymaga regularnej pielęgnacji, czyli częstego szczotkowania i strzyżenia, a także zbiera dużo zanieczyszczeń, takich jak liście i rzepy.
Więcej o rasie: czarny terier rosyjski.
2. Czarne rasy psów! Owczarek belgijski groenendael
Groenendael to czarna, długowłosa odmiana owczarka belgijskiego. Psy te uwielbiają aktywność fizyczną, pracę umysłową i towarzystwo swojego opiekuna. Energiczne i wytrzymałe owczarki doskonale sprawdzają się we wszystkich dyscyplinach sportowych i stanowią niezastąpione towarzystwo do aktywnych spacerów. Owczarka belgijskiego należy jednak odpowiednio wyszkolić i zadbać o jego socjalizację – nieodpowiednio wychowane psy tej rasy mogą stać się nadpobudliwe, nadmiernie szczekliwe i reaktywne.
Więcej o rasie: owczarek belgijski groenendael.
3. Czarne rasy psów! Schipperke
Ten mały, czarny psiak o szpiczastych uszach nie należy do popularnych ras. A szkoda! Schipperke to pochodząca z Belgii rasa, która osiąga do 9 kg. Psiaki te silnie przywiązują się do opiekunów, są stosunkowo przyjazne wobec innych czworonogów i niezwykle wytrzymałe. Uwielbiają długie, aktywne spacery, a w niektórych krajach stają na podium w takich dyscyplinach, jak agility czy flyball. Schipperke to dobry towarzysz dla nieco starszych dzieci i osób aktywnych. Potrafi także donośnie szczekać, czym informuje o nadejściu nieproszonych gości. Szpice te są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji i mogą żyć nawet 17 lat!
Więcej o rasie: schipperke.
4. Czarne rasy psów! Pinczer małpi
Nieduży, mocno zbudowany psiak o spłaszczonej kufie to rasa wyhodowana przede wszystkim do towarzystwa. Pinczer małpi (zwany także affenpinscherem) wywodzi się z Niemiec i jest prawdziwie nieustraszonym maluchem! Psiaki tej rasy bywają uparte i szczekliwe, jednak odpowiednio wychowane i zsocjalizowane nadadzą się zarówno dla aktywnych, jak i dla nieco starszych osób. Kruczoczarna sierść tego pinczera wymaga regularnej, ale nieskomplikowanej pielęgnacji polegającej przede wszystkim na rozczesywaniu tworzących się kołtunów. Delikatne psiaki nie nadają się do mieszkania na podwórku, wystarczy im za to nawet niewielka kawalerka… i oczywiście ukochany opiekun!
Więcej o rasie: pinczer małpi.
5. Czarne rasy psów! Owczarek chorwacki
Ten pochodzący z Chorwacji psiak jest prawdziwym sportowcem! Odważny, lojalny wobec opiekuna i chętny do współpracy owczarek chorwacki sprawdza się nie tylko w obedience, ale także w agility i tropieniu użytkowym. Dodatkowo psiaki tej rasy nie są trudne do ułożenia, a odpowiednio zsocjalizowane doskonale dogadują się z innymi czworonogami. Ich czarna, delikatnie kręcona sierść nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Codzienne czesanie konieczne jest tylko w okresie linienia, kiedy psiak gubi naprawdę ogromne ilości czarnego podszerstka. O dziwo w Polsce nie ma żadnego przedstawiciela tej rasy…
Więcej o rasie: owczarek chorwacki.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Agresywne psy – wykaz ras psów uznawanych za agresywne
Ten tekst przeczytasz w 12 minut
Niektóre rasy psów uznawane są za niebezpieczne, a przy ich zakupie wymagane jest specjalne zezwolenie. Jakie rasy znalazły się w polskim wykazie ras psów uznawanych za agresywne?
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined