17.02.2022
Tłuszczak u psa. Skąd się bierze i jak go leczyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Tłuszczak u psa to dość powszechny problem obserwowany przez wielu opiekunów. Kiedy należy się nim martwić i czy trzeba go operować?
Fot. Shutterstock
- Tłuszczak u psa, czyli łagodny nowotwór o niezłośliwym charakterze, może pojawić się u czworonoga każdej rasy. Na tłuszczaki narażone są przede wszystkim psy starsze i otyłe.
- Tłuszczak nie stanowi zagrożenia dla życia psa, jednak może sprawiać poważny dyskomfort, gdy osiągnie duże rozmiary. Z czasem może też rozsiewać się po organizmie czworonoga.
- W przypadku, gdy na ciele naszego psa pojawi się guzek, powinniśmy zawsze zgłosić się do specjalisty. Lekarz weterynarii wykona odpowiednie badania i upewni się, że zmiana nie jest groźna dla zdrowia zwierzaka.
- Nie każdy tłuszczak będzie wymagać leczenia. Usuwa się najczęściej tylko duże zmiany, które mogą sprawiać psu dyskomfort.
Tłuszczak to dość powszechny rodzaj nowotworu, który nie stanowi zagrożenia dla życia czworonoga. Jednak miękkie guzy mogą pojawić się w przeróżnych miejscach na ciele i osiągać naprawdę pokaźne rozmiary, tym samym utrudniając zwierzakowi normalne funkcjonowanie… Jak rozpoznać tłuszczaka u psa i jak można go leczyć?
Czym jest tłuszczak?
Tłuszczak (łac. lipoma) to niezłośliwy nowotwór tkanki łącznej powstający w wyniku przerostu komórek tłuszczowych otoczonych włóknistą torebką. Niebolesne, miękkie i przesuwalne guzy nie dają przerzutów, choć niezoperowane mogą z biegiem czasu rozsiewać się po organizmie czworonoga. Tłuszczaki mogą pojawiać się w każdym miejscu na ciele psa, jednak z reguły lokalizują się tuż pod skórą na tułowiu, szyi lub w miejscach nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Zmiany te rosną w różnym tempie i zdarza się, że osiągają naprawdę pokaźne rozmiary. Uciskając na szyję, narządy wewnętrzne lub kończyny, duże guzy będą sprawiać psu ból, dyskomfort, a nawet utrudniać poruszanie się.
Skąd się bierze tłuszczak u psa?
Przyczyny powstawania tłuszczaków u psów nie są do końca poznane. Wśród czynników sprzyjających tworzeniu się łagodnych nowotworów tkanki łącznej wymienia się:
- predyspozycje genetyczne,
- zaburzenia pracy narządów eliminujących toksyny z organizmu (jelita, nerki, wątroba),
- choroby endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, choroba Cushinga),
- urazy tkanek,
- choroby autoimmunologiczne,
- podeszły wiek,
- otyłość.
Tłuszczaki mogą wystąpić u każdego psa, niezależnie od jego wieku czy rasy. Z reguły jednak zmiany takie rozwijają się u starszych zwierząt cierpiących na nadwagę. Wśród ras szczególnie narażonych na ten łagodny nowotwór znajdują się między innymi labradory, golden retrievery, owczarki niemieckie, jamniki, wyżły weimarskie, sznaucery, cocker spaniele i beagle.
Czy tłuszczak u psa jest niebezpieczny?
Tłuszczak, w przeciwieństwie do nowotworów złośliwych, nie stanowi zagrożenia dla życia psa. Z reguły nie powoduje bólu i nie pęka. Może jednak dość szybko rosnąć i w zaledwie kilka miesięcy osiągnąć wielkość piłki tenisowej czy nawet dużej pomarańczy. Umiejscowienie się tak dużego guza w pachwinie, na łapie czy karku będzie utrudniać zwierzakowi poruszanie się i utrzymanie równowagi, a naciągnięta skóra stanie się bardziej podatna na podrażnienia i stany zapalne. W rzadkich przypadkach tłuszczak może także rozwinąć się w formę złośliwą zwaną tłuszczakomięsakiem. Dlatego każdy guzek pod skórą psa powinien być regularnie badany przez lekarza weterynarii i obserwowany przez opiekuna.
Jak rozpoznać tłuszczaka?
W przypadku pojawienia się na ciele psa nawet niewielkiego pojedynczego guza, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Lekarz weterynarii dokładnie obejrzy zmianę na ciele, oceni ją palpacyjnie, a następnie wykona biopsję cienkoigłową. Badanie to polega na nakłuciu tkanki i pobraniu z niej materiału do oceny pod mikroskopem. Nie zawsze daje ono jednoznaczny wynik. Jeśli więc lekarz nie jest w stanie stwierdzić, że guz jest niegroźnym tłuszczakiem, zaleca się jego chirurgiczne usunięcie. Wyciętą tkankę przesyła się następnie do badań i określa charakter zmiany.
Czy tłuszczaki można leczyć?
Jeśli znajdujący się na ciele psa guz okaże się tłuszczakiem, lekarz weterynarii zaleci opiekunowi jego obserwację. W przypadku, gdy zmiana jest niewielka, nie powiększa się i nie przeszkadza zwierzakowi, nie ma wskazań do jej usunięcia. Operacja chirurgiczna będzie natomiast zalecana w przypadku szybko powiększających się tłuszczaków, guzów umiejscowionych na kończynach psa, przy szyi lub w jamie brzusznej. Rozrost nowotworu w tym miejscu może bowiem sprawić czworonogowi dyskomfort, uniemożliwić normalne chodzenie, a nawet utrudnić oddychanie lub pracę narządów wewnętrznych. Przed operacją tłuszczaka warto wykonać psu także RTG, które wykluczy obecność innych guzów w jamie brzusznej.
Operację usunięcia tłuszczaka u psa przeprowadza się w pełnej narkozie. Podczas zabiegu chirurgicznego usunięta zostaje masa tłuszczowa wraz z otaczającą ją włóknistą torebką oraz ewentualnym nadmiarem skóry rozciągniętej przez guz. Prawidłowo usunięty tłuszczak nie ma skłonności do odrastania, a rekonwalescencja po zabiegu trwa zazwyczaj około dwóch tygodni.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.