10.04.2019
Otyłe psy żyją krócej! To potwierdzone naukowo
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Badania na 12 popularnych rasach psów ujawniają okrutną prawdę - otyłe psy żyją krócej! Jak bardzo nadmiarowe kilogramy skracają życie czworonogom?
Fot. Shutterstock
Wiemy, że u psów – tak jak u ludzi – otyłość nie wpływa pozytywnie na zdrowie. Nadmiarowe kilogramy i notoryczne przekarmianie mogą sprzyjać zwiększonej podatności na choroby i skracać długość życia. Jednak po raz pierwszy naukowcy sprawdzili, o ile krócej żyją otyłe psy!
Otyłe psy naprawdę żyją znacznie krócej!
Badanie przeprowadzone zostało wyłącznie na psach kastrowanych lub sterylizowanych. Pod uwagę wzięto 12 najpopularniejszych ras psów wszystkich rozmiarów – od chihuahuy, pomeranianów i yorków, przez jamniki, beagle’e i boksery, aż do labradorów, golden retrieverów i owczarków niemieckich.
Największe różnice w długości życia wykazano wśród psów ras małych. Psy rasy yorkshire terrier o prawidłowej wadze żyją przeciętnie 16 lat. Natomiast ich otyli bracia żyją średnio już tylko 13,5 roku. Nadmiarowe kilogramy odbierają im przeciętnie aż 2,5 roku życia! Wśród większych psów różnica ta nie była już tak znacząca, jednak wciąż pozostała wyraźna. Otyłe beagle’e żyją średnio aż o dwa lata krócej. Najmniej, bo o pół roku, różniły się między sobą długości życia psów otyłych i o prawidłowej wadze wśród psów rasy owczarek niemiecki. Różnice te były podobne u czworonogów obydwu płci.
Spora część opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że posiada otyłego psa i jak ogromny ma to wpływ na jego zdrowie. Nie wiedzą, że otyłe psy częściej cierpią na choroby stawów, mają problemy z oddychaniem i są bardziej podatne na nowotwory, a jakość ich życia jest o wiele mniejsza. To wszystko przekłada się na długość ich życia – powiedział autor badania, prof. Alex German (University of Liverpool).
Większość opiekunów psów czuje, że życie ich pupili jest zbyt krótkie. Te badania pokazują, jak poważnym ryzykiem jest otyłość wśród psów i jak ważne powinno być dbanie o prawidłową sylwetkę zwierzaka. Jeśli masz wrażenie, że twój pupil mógłby zrzucić kilka kilogramów – nie zwlekaj! Udaj się do lekarza weterynarii, który pomoże ci prawidłowo określić docelową wagę twojego czworonoga i wesprze cię w doborze odpowiedniej diety. Zadbanie o psiaka poskutkuje nie tylko jego dłuższym życiem, ale także ogólną poprawą jego samopoczucia.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2023
Od ponad roku przebijał opony. Sprawcą okazał się pies
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
We Włoszech w prowincji Isernia od ponad roku poszukiwano sprawcy serii przebić opon. Po długim śledztwie okazało się, że za „zbrodnie” odpowiedzialny jest... pies. Teraz koszty naprawy ponieść musi opiekunka czworonoga, która również zgłosiła szkodę.
undefined
02.12.2023
Pies ugryzł strażnika miejskiego. Opiekunka była pijana
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Ligocie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Jednego ze strażników miejskich ugryzł pies. Opiekunka czworonoga miała 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze zatrzymali kobietę, a psa przewieźli do schroniska.
undefined
01.12.2023
Były szkolone do zabijania, teraz walczą o normalne życie. Sprawca za kratami
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uczą się nowego życia i próbują na nowo zaufać człowiekowi dzięki specjalnej terapii. Mowa o psach odebranych z rąk Romana B., który postanowił niewinne zwierzęta wykorzystać jako maszynkę do zarabiania pieniędzy, organizując walki psów.
undefined