Pan policjant pies

fot. Shutterstock

Norweski Sąd Najwyższy uznał psy policyjne za funkcjonariuszy państwowych, zrównując je w prawach z policjantami ludźmi.

Precedensowa sprawa dotyczyła psa policyjnego wabiącego się Casper, który został zaatakowany w trakcie pełnienia obowiązków służbowych. W maju 2007 r.
w Bergen na zachodzie Norwegii na próbie włamania do mieszkania przyłapano 29-letniego mężczyznę. Kiedy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. Wtedy Casper rzucił się za nim w pogoń i go dopadł. Próbując się uwolnić, podejrzany zaczął psa bić i kopać. Casperowi udało się jednak zatrzymać mężczyznę do czasu, gdy ten został skuty kajdankami.
Mężczyznę oskarżono nie tylko o włamanie, ale także o napaść na policjanta, czyli Caspera. Dwa sądy niższej instancji oddaliły ten drugi zarzut, twierdząc, że takie przestępstwo może się odnosić tylko do człowieka. Sąd Najwyższy odesłał jednak sprawę do ponownego rozpatrzenia, wydając instrukcje dotyczące właściwej interpretacji prawa.
Prokurator Elisabeth Deinboll powiedziała, że jest zadowolona z orzeczenia. „Psy policyjne działają na rozkaz policjantów, więc przemoc wobec nich jest tym samym co przemoc wobec policjanta” – powiedziała największemu dziennikowi norweskiemu „Verdens Gang”. (PAP, tj)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments