Planujesz wyjazd z pupilem za granicę? Będzie ci potrzebny paszport dla psa!


Chciałbyś wybrać się w podróż z pupilem za granicę? Czy musisz wyrobić paszport dla psa? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Planując jakikolwiek dłuższy wyjazd, stajemy przed dylematem, czy w swoich urlopowych planach wziąć pod uwagę naszego pupila, czy może jednak zostawić go pod opieką najbliższych. Jeśli wciąż się nad tym zastanawiasz, to już tego nie rób – w końcu podróże z psem są pełne ciekawych przygód. Zanim jednak wybierzecie się razem na podbój świata, warto się do tego odpowiednio przygotować – zacznijcie od wybrania najlepszego środka transportu. Koniecznie odwiedźcie też z pupilem weterynarza i sprawdźcie, jakie dokumenty są potrzebne. Na przykład przekraczając granice naszego kraju, twój czworonożny towarzysz będzie potrzebował paszport dla psa. Jak go wyrobić?

Planujemy wyjazd z psem za granicę…

Opiekunowie czworonogów coraz częściej decydują się na zagraniczny wyjazd z psem. Jeśli przed podróżą nie zrobią małego rozeznania, to mogą się nieźle zaskoczyć – zwłaszcza, gdy jest to pierwsza tego typu eskapada. Dlatego w tym przypadku tzw. „spontan” może się po prostu nie sprawdzić. Zanim wyjedziemy z psem do innego kraju, warto zapoznać się z przepisami, które obowiązują na terenie danego państwa – najlepiej zadzwonić lub napisać w tej sprawie do ambasady. Takie informacje możesz również uzyskać na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Jeśli planujemy z psem wyjazd do krajów należących do Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Watykanu, Andory, Monako, San Marino czy Liechtensteina, zwierzę musi mieć:

  • wystawione przez uprawnionego lekarza weterynaryjnego zaświadczenie o aktualnych szczepieniach, w tym przeciwko wściekliźnie,
  • wszczepiony czip,
  • wyrobiony paszport dla zwierząt domowych.

Po co psu paszport?

Czym tak naprawdę jest paszport dla psa? Jest to dokument (niebieska okładka z logo Unii Europejskiej), który umożliwia zidentyfikowanie naszego pupila w momencie przekraczania granicy kraju. W takiej książeczce (która przypomina nieco książeczkę zdrowia) znajdują się najważniejsze informacje dotyczące szczepień, badań, zabiegów, jakie przeszedł nasz pies, imię i nazwisko opiekuna oraz inne dane dotyczące zwierzęcia. Taki paszport jest ważny do końca życia pupila.

Do kogo udać się po paszport dla psa?

Tylko lekarz weterynarii, który jest uprawniony do wydawania paszportów, może wydać nam dokument potwierdzający tożsamość psa. Tak samo sprawa ma się z różnymi wpisami dokonywanymi w tejże książeczce. Na oficjalnej stronie Krajowej Izby Weterynaryjnej można sprawdzić, które zakłady lecznic weterynaryjnych i lekarze są uprawnieni do wydawania tego dokumentu – więcej informacji na ten temat znajdziecie, klikając TUTAJ.

Ponadto, zanim paszport zostanie wydany, lekarz weterynarii musi zidentyfikować zwierzę poprzez czip lub tatuaż (obecnie sam tatuaż już nie wystarcza). Od 2011 roku w krajach Unii Europejskiej czip jest uznawany za jedyną możliwość identyfikacji zwierzęcia. Przed tym rokiem wystarczyło oznakowanie w postaci tatuażu – zresztą jeśli jest on dobrze widoczny i potwierdzony paszportem (wydanym przed 2011 rokiem), to nadal może być metodą, dzięki której sprawdzana jest tożsamość naszego psa.

Ale trzeba dodać, że nawet widoczny tatuaż i paszport sprzed 2011 roku nie we wszystkich krajach wystarczą. Na przykład w Wielkiej Brytanii akceptowany jest jedynie czip. Dlatego jeszcze przed wyjazdem najlepiej sprawdzić wytyczne danego kraju albo… zaczipować psa bez względu na wszystko, bo to zawsze się przyda.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Jeśli chcemy wyrobić psu paszport, musimy liczyć się z kosztami. Uprawniony lekarz weterynarii za dokument potwierdzający tożsamość psa pobiera jednorazową opłatę w wysokości 100 zł.

Ponadto zapłacimy również zgodnie z cennikiem danej lecznicy weterynaryjnej za:

  • przeprowadzone badania kliniczne,
  • oznakowanie czworonoga,
  • szczepienie przeciwko wściekliźnie i innym chorobom,
  • profilaktykę wobec kleszczy,
  • leczenie i profilaktykę echinokokozy,
  • badania serologiczne.

Zanim wyrobimy psu paszport…

Opiekunowie często zadają sobie pytania, czy zwierzę musi spełniać jakieś warunki, aby mogło mieć wystawiony paszport. Wszystko zależy od tego, czy zwierzę jest oznakowane, czy też nie. Jeśli jest nieoznakowane, to w pierwszej kolejności opiekun musi przeprowadzić badanie kliniczne czworonoga.

W kolejnym etapie, psu po lewej stronie szyi zostaje wszczepiony czip spełniający konkretne wymogi. Musi to być transponder z ISO 11784, który wykorzystuje technologię HDX lub FDX-B i umożliwia odczyt czytnikiem zgodnym z powyższą normą. Ponadto, gdy zwierzę skończyło 3 miesiące, musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Takie szczepienie jest ważne dopiero po 21 dniach od jego wykonania (za wyrobienie paszportu trzeba się więc zabrać dużo wcześniej – kilka dni przez wyjazdem nic już nie zdziałamy!).

Niektóre kraje wymagają, aby zwierzę miało wykonany test serologiczny i badanie określające poziom przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Jeszcze inne państwa mogą wymagać przeprowadzenia profilaktyki przeciwko kleszczom. Wszystkie powyższe badania wykonuje lekarz weterynarii, który jest do tego upoważniony.

Zgubiłem paszport mojego psa… Co robić?

Jeśli paszport dla psa się zgubi, zniszczy lub zostanie skradziony, musimy udać się do weterynarza, który wyda nowy dokument. Zanim wdroży on całą procedurę, wcześniej musi zidentyfikować zwierzę. Wszystkie koszty ponosi opiekun zwierzęcia.

W nowym paszporcie znajdują się jedynie aktualne informacje dotyczące różnych szczepień, w tym przeciwko wściekliźnie. Następnie lekarz weterynarii w programie WETSystems unieważnia poprzedni dokument, potwierdzający tożsamość zwierzęcia, i uaktualnia wszystkie pozostałe dane.

Mój pies ma paszport, ale powinienem zmienić w nim dane…

Jeśli chcemy dokonać zmiany danych w paszporcie dla psa, również musimy udać się do lekarza weterynarii posiadającego uprawnienia, który naniesie je zarówno w samym dokumencie, jak i w programie.

Źródło: dobra praktyka wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments