Pielęgniarka dla psa i kota

fot. istockphoto.com

Kochasz zwierzęta, skończyłeś studia i nie wiesz, czym się zająć w życiu? Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, jako pierwsza uczelnia w Polsce, uruchamia podyplomowe studia na kierunku Pielęgniarstwo i chów zwierząt towarzyszących.

Nauka trwać będzie trzy semestry. – Ponieważ są to studia dla absolwentów różnych kierunków, nie tylko zootechniki czy biologii, pierwszy semestr jest wprowadzeniem dla wszystkich. Będzie więc anatomia topograficzna, identyfikacja gatunkowa zwierząt, zarys fizjologii narządowej, obezwładnianie zwierząt domowych i dzikich – wylicza prof. Jerzy Monkiewicz, kierownik studiów.  Poza tym słuchacze dowiedzą się, jak powinien wyglądać właściwy rozród zwierząt towarzyszących, ich karmienie, wzrost i rozwój. W II semestrze zajęcia mają dotyczyć m.in. zasad układania zwierząt, ich zachowania, socjalizacji, zabiegów rehabilitacyjnych, pielęgnacyjnych i chorób zakaźnych, które mogą się przenosić ze zwierząt na ludzi. Natomiast program ostatniego semestru obejmuje pomoc w nagłych wypadkach, środki dezynfekcyjne i opatrunki. Będzie też wolontariat i praktyki w ogrodach zoologicznych, schroniskach, klinikach weterynaryjnych.

Na pierwszy rok zostanie przyjętych ok. 30 osób. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zajęcia mają się odbywać raz w miesiącu w weekend. Semestr kosztuje 1600 złotych. Opłatę można rozłożyć na raty. Nauka rozpoczyna się 16 października.

Ci, którzy ukończą naukę będą mogli pracować w policji dla zwierząt, ogrodach zoologicznych, laboratoriach, hotelach dla zwierząt, schroniskach, czy jako pomoc w gabinetach weterynaryjnych. Informacje o utworzeniu kierunku zaniepokoiły część lekarzy weterynarii, którzy obawiali się, że absolwenci nowych studiów staną się dla nich konkurencją. – Osoby, które skończą nasz kierunek nie tylko nie będą konkurencją dla lekarzy weterynarii, ale wręcz przeciwnie, mają im pomagać – mówi prof. Monkiewicz

Pielęgniarz przygotuje psa do wizyty u lekarza, zmierzy temperaturę, przeprowadzi wywiad, pobierze materiał do badań, zmieni opatrunki, zajmie się rehabilitacją. – Lekarz ma wykonać najtrudniejszą część zadania, a więc zabieg czy operację. -¬ tłumaczy kierownik studiów

Niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej uczelni.

Można też zadzwonić do kierownika studiów prof. Jerzego Monkiewicza: tel. 604 120 187. MS

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments