Pierwsze psy za płoty w Głogowie

fot. Kamila Czyż

Na I Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych (28-30 stycznia) zorganizowaną w Głogowie przez legnicki oddział Związku Kynologicznego w Polsce przyjechało 1516 psów reprezentujących 180 ras.Jean Lenning, sędzina z Wielkiej Brytanii, przyznała pierwszy w Głogowie tytuł Best in Show 4,5-letniemu springer spanielowi angielskiemu Zenkowi (Linmor Zimply Zalient) o szwedzkich korzeniach, należącemu do Katarzyny Książek z Leszna. – To pies moich marzeń. Ułożony, ale i wesoły. Jest między innymi championem Szwecji, Norwegii i Polski, a w 2009 roku zdobył mistrzostwo świata – mówi o swoim podopiecznym właścicielka. W domu lubi przebywać z jej dwuletnim synkiem. – Nie tylko się bawią, ale i śpią razem – śmieje się. Warto wspomnieć, że Zenek ma też wspaniałe potomstwo, pięciu jego przedstawicieli zaprezentowano w Głogowie.
Drugie miejsce na podium w Głogowie zajęła jamniczka szorstkowłosa Ex Sentia I Will Not Forget You Frida, a trzecie suczka rasy beagle Absolutely Spotless Zagadka.
Głogowska hala widowiskowo-sportowa gościła kilkuset wystawców z 14 państw. Wśród najliczniej prezentowanych przez nich ras znalazły się: labrador retriever (69), yorkshire terrier (57), american staffordshire terrier (33) oraz polski owczarek nizinny (20). – Cieszymy się z obecności polskich ras na naszych ringach. Oprócz PON-a pojawiły się też gończy polski i polski owczarek podhalański – mówi komisarz wystawy Ilona Darmach. Do Głogowa przyjechali także przedstawiciele rzadkich ras, m.in. nagi pies peruwiański i owczarek chorwacki.
Na zakończenie głogowskiej imprezy sędziowie ocenili także młodych prezenterów. Zwyciężczyni Paulina Lisiak jest uczennicą II klasy gimnazjum i pochodzi z Koźmina Wielkopolskiego. – Nie było łatwo wygrać, bo mamy bardzo dobrych prezenterów – twierdzi Paulina. – Sama od urodzenia mam kontakt z psami, ponieważ mój tato ma hodowlę. Od dziewiątego roku życia biorę udział w wystawach. W tym roku będę reprezentowała Polskę na wystawie w Anglii.
Z ust wielu hodowców i wystawców można było usłyszeć pochwały dla organizatorów imprezy. Zapracowali na nie także uczniowie I LO w Głogowie, którzy dbali o czystość i porządek na ringach oraz dostarczali wodę i posiłki dla zwierząt.
– O zgodę na zorganizowanie w Głogowie wystawy psów rasowych o randze międzynarodowej zabiegaliśmy od 2006 roku – mówi dr n. med. Khalil El Mohtar, przewodniczący zarządu legnickiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. – Nie wiem, co bardziej wpłynęło na ostateczną decyzję: nasz upór i determinacja, czy to że zauważono, iż dobrze zorganizowaliśmy 15 wystaw krajowych.
Anna Jaśkowiec
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments