Pies czynu

fot. Shutterstock

Jaki charakter ma australian cattle dog? Jaki jest jego stosunek do innych psów?

Australian cattle dog (ACD) ma silny charakter, jest bardzo odporny zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W jego żyłach płynie m.in. krew dingo, dalmatyńczyka, australijskiego kelpie, bulteriera i krótkowłosego collie.

Wymaga bliskiego kontaktu z właścicielem i choć jest psem jednego pana, toleruje innych członków rodziny. Jego pasją jest praca, źle znosi brak ruchu i zajęcia. Jest inteligentny i szybko się uczy. Doskonale nadaje się do uprawiania psich sportów – obedience, agility, flyballu, cani-crossu, a nawet do sportowego szkolenia IPO (pies obronny). Ma silny instynkt terytorialny i jest nieufny wobec obcych, dlatego świetnie sprawdzi się w roli stróża.

Nie jest psem dla każdego. Ma skłonności do dominacji, potrzebuje więc doświadczonego opiekuna i starannego wychowania od szczeniaka. W nieodpowiednich rękach może stać się kłopotliwy, a nawet niebezpieczny dla otoczenia. Potrafi żyć w zgodzie z innymi psami, ale prawdopodobnie będzie przewodził grupie. Wobec obcych czworonogów może się zachowywać agresywnie, szczególnie jeśli w młodym wieku rzadko się z nimi stykał

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments