Awokado dla psa. Czy pies może jeść awokado?


Podawanie psu tego owocu jest niezwykle kontrowersyjne. Czy pies może jeść awokado? Spróbujemy rozwiązać tę odwieczną zagadkę!

Awokado to bezsprzecznie jedno z najzdrowszych owoców! Powinno znaleźć się w kuchni każdej osoby dbającej o swoją dietę. Nic dziwnego, że wielu opiekunów chce włączyć awokado do diety ukochanego pupila. W internecie możemy jednak znaleźć wiele sprzecznych informacji mówiących o toksyczności całego owocu, samej skórki, pestki… Czy pies może jeść awokado? Sprawdźmy!

Co zawiera awokado?

Awokado to najbardziej kaloryczny owoc – zawiera bowiem aż 15% tłuszczu i 160 kcal w 100 gramach. Nie da się jednak ukryć, że jest wyjątkowo zdrowy. W jego składzie znajdziemy cenne kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, a także potas, witaminę C, E i A, witaminy z grupy B oraz liczne przeciwutleniacze. Uzupełnienie posiłku o awokado poprawia wchłanianie wielu zawartych w innych owocach i warzywach prozdrowotnych substancji, takich jak likopen czy witamina A. Dzięki tym właściwościom awokado powinno znaleźć się w diecie osób cierpiących na miażdżycę, cukrzycę i różne nowotwory.

Ten zielony owoc stał się także popularny ze względu na ogromną liczbę sposobów, w jaki można go przygotować. Awokado smakuje zarówno na surowo jako przekąska, jak i w formie dodatku do przeróżnych dań, sałatek i kanapek. Z owocu tego można robić także pastę guacamole i dodawać do deserów. Czy awokado będzie tak samo zdrowe dla domowego czworonoga?

Czy pies może jeść awokado?

W internecie możemy natknąć się na informację, że owoc awokado zawiera persin, związek niezwykle trujący dla koni, królików, ptaków, kotów i psów. Spożycie choć kawałka tego owocu przez domowe czworonogi miałoby powodować śmiertelne zatrucie. Z drugiej jednak strony awokado znaleźć możemy w składzie niektórych mokrych karm dla psów – szczególnie tych z górnej półki! O co chodzi? Okazuje się, że persin zawarty jest jedynie w liściach, skórce i pestce tego owocu, a sam zielony miąższ nie jest w żaden sposób szkodliwy dla zwierząt. Jeśli naprawdę chcemy poczęstować psiaka tym owocem, obierzmy go dokładnie ze skórki (najlepiej z dużym marginesem) i usuńmy pestkę. Musimy także pamiętać, że zbyt duża dawka awokado i zawartego w nim tłuszczu może powodować biegunkę i wymioty. Dlatego owoc ten nie może stanowić zbyt częstej przekąski dla psa.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments