Pies obsikuje choinkę! Ratunku – co robić?


Są psy, które bardzo lubią choinki. Zależy im na tym, by drzewka nie uschły, więc regularnie je podlewają… Co nie do końca podoba się właścicielom.

Co zrobić, by choinka w naszym domu pozostała ozdobą, a nie obiektem do oznaczania moczem? Na szczęście są sposoby na sytuację, w której pies obsikuje choinkę.

Co robić, gdy pies obsikuje choinkę?

  • W okresie świątecznym pamiętaj o spacerach! Nie chodzi tylko o to, by pies mógł się załatwić, ale także o to, by emocje związane ze świętami (porządki, wizyty gości) mógł wyładować na zewnątrz, biegając i bawiąc się z innymi psami.
  • Wróć do treningu czystości – nagradzaj zwierzaka za każdym razem, gdy załatwi się na zewnątrz, by wiedział, że właśnie na tym ci zależy.
  • Nigdy nie spuszczaj psa z oka, gdy jesteście w pomieszczeniu, w którym stoi choinka. Gdy tylko widzisz, że niespokojnie chodzi wokół drzewka i szuka miejsca, by oddać mocz, natychmiast wyprowadź go na zewnątrz.
  • Ćwicz komendę „zostaw” na różnych przedmiotach, które znajdują się w domu, także przy choince. „Zostaw” (które oznacza „nie dotykaj danej rzeczy”), nagradzaj zawsze smakołykiem lub zabawą.
  • Rozważ, czy nie zablokować psu dostępu do choinki. Niewpuszczanie go do pomieszczenia, w którym znajduje się drzewko, może być trudne. Spróbuj jednak ustawić z mebli zaporę, która uniemożliwi czworonogowi podchodzenie do jodły.
  • Nie zostawiaj zwierzaka sam na sam z choinką. Mniejszego psa możesz przywiązać do siebie (przypinając smycz do pasa) – dzięki temu zawsze będziesz wiedział, gdzie jest i co robi.
  • Gdy zauważysz, że pies jest już w trakcie podlewania choinki, wydaj z siebie głośny dźwięk – taki, który zaskoczy zwierzaka i spowoduje, że przestanie siusiać, ale równocześnie go nie przestraszy. Natychmiast zabierz podopiecznego na zewnątrz i sowicie nagródź, gdy załatwi się na dworze.
  • Choinkę przesiąkniętą zapachem moczu dokładnie wyczyść, a najlepiej usuń te gałązki, które zostały naznaczone przez czworonożnego wielbiciela świerków. Gdy tego nie zrobisz, pies będzie zachęcony zapachem własnego moczu do ponownego załatwienia się w tym miejscu.
  • Jeśli z poprzednich lat wiesz, że twój pies ma skłonności do znakowania choinki, w tym roku kup niższe drzewko i postaw je na stoliku, by nie było bezpośrednio dostępne dla pupila.
  • Gdy nic nie pomaga, wynieś choinkę do pomieszczenia, w którym pies nie będzie przebywał podczas świąt.

Mamy nadzieję, że dzięki tym radom wasze psy zrozumieją, iż choinka to drzewko specjalne, a nie fragment parku, który postanowiliście postawić w salonie jako prezent dla psa. 

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments