Pies ratownik z kamerą


Psy służące w brytyjskiej straży pożarnej testują kamery, które mają pomóc w poszukiwaniu ofiar katastrof budowlanych czy trzęsień ziemi.

Testy prowadzone są w jednostce straży pożarnej w Fort Widley w Portsmouth, gdzie zaaranżowano strefę przypominającą warunki po przejściu kataklizmu. Nadzorują je strażacy z jednostki USAR (urban search and rescue – ratownictwo miejskie) w Hampshire, która brała udział m.in. w akcjach ratunkowych po przejściu tsunami w Japonii oraz po trzęsieniu ziemi w Nowej Zelandii. Jeśli kamery, tzw. dogcam, pomyślnie przejdą wszystkie testy, będzie to oznaczało przełom w technice poszukiwań.

Bezprzewodowe, niewielkie i ultralekkie kamery, zaprojektowane tak, by mogły pracować w każdych warunkach, mocowane są na grzbiecie i głowie psa ratownika. Opiekun psów ratowników Robin Furniss, który bierze udział w testach, mówi,  że widząc obraz z kamery zamocowanej na głowie psa, strażacy, nawet jeśli znajdują się na zewnątrz rumowiska lub zawalonego budynku, będą mogli łatwiej kierować akcją i szybciej dotrzeć do poszkodowanych.

Grant Notman z firmy Wood & Douglas, która jest producentem sprzętu, przyznaje, że prace nad „dogcamami” trwają od wielu miesięcy. – Największym wyzwaniem było stworzenie urządzenia przyjaznego dla czworonogów. Takiego, którego ciężar będzie niemal  niewyczuwalny podczas pracy – mówi.

Film o psach pracujących z "dogcamami" można obejrzeć TUTAJ.

KK, Londyn

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments