Pies tysiąclecia na dużym ekranie


Historia labradora retrievera Endala, który przez kilkanaście lat opiekował się brytyjskim żołnierzem ciężko rannym podczas wojny w Zatoce Perskiej, zostanie sfilmowana za sprawą producenta Simona Brooksa.

Rany Allana Partona spowodowały utratę pamięci, konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim, a także poważne problemy z mową. Labrador Endal, którego dostał jako psa serwisowego, znał ponad 100 komend słownych oraz setki komend optycznych. Kiedy w Polsce niewiele jeszcze było wiadomo o psach służących pomocą niepełnosprawnym, Endal już podawał swemu panu produkty z półek w markecie, wkładał pranie do pralki, obsługiwał bankomat… Parton twierdzi, że dzięki psu odzyskał mowę. A największym wyczynem psa było uratowanie życia swemu panu, gdy ten został potrącony przez samochód.

W 2000 r. Endal otrzymał tytuł psa tysiąclecia, uważa się go za najbardziej utytułowanego zwierzaka na świecie, był ambasadorem psów serwisowych. Odszedł 13 marca 2009 r., ale pamięć o nim utrwalili Allan Parton i jego żona w książce „Endal: How One Extraordinary Dog Brought A Family Back From The Brink” („Endal: W jaki sposób niezwykły pies uratował rodzinę stojącą na krawędzi przepaści”). Będzie ona podstawą scenariusza filmu, który ma powstać latem przyszłego roku. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments