Pies wie, że go nie widzisz

fot.Thinkstock

Psy cztery razy częściej były skłonne ukraść jedzenie, które zakazano im wziąć, gdy światło w pokoju było zgaszone – taki jest wniosek z eksperymentów przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii i z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech, podaje magazyn „Animal Cognition”.

Naukowcy wybrali do badania 84 psy, które miały więcej niż rok i lubiły jeść. Zakazano im brać jedzenie, a następnie wpuszczano do pomieszczenia, w którym się ono znajdowało. Przebywał w nim też właściciel psa. Przy czym czasem zapalano światło, a czasem w pokoju panowały ciemności. Psy kradły jedzenie cztery razy częściej, gdy poruszały się w ciemnościach. Zdaniem dr Juliane Kaminski, prowadzącej badania wraz z innymi naukowcami, wskazuje to, że psy uznają, że bezpieczniej jest kraść jedzenie, gdy w pokoju jest ciemno, bo człowiek ich wtedy nie widzi, co oznacza, że potrafią spojrzeć na coś z ludzkiej perspektywy.

Wielu właścicieli psów nie od dziś przypisuje swym podopiecznym nadzwyczajne zdolności, te badania wskazują, że mogą mieć rację. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments